Haber

AB, Türkiye ve Suriye için donörler konferansı planlıyor

Avrupa Birliği (AB), yıkıcı depremlerin ardından Mart ayı başlarında Türkiye ve Suriye için bir bağış konferansı düzenlemeyi planlıyor. AB Komite Lideri Ursula von der Leyen, Twitter’da yaptığı bir paylaşımla, Türk yetkililerle koordinasyon içinde İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile birlikte bir bağış konferansına ev sahipliği yapma niyetini açıkladı. Konferans Mart ayında Brüksel’de yapılacak. Birlik bugüne kadar 23 ülkeden 31 arama kurtarma grubu ve 5 sağlık ekibini deprem bölgesine gönderdi.

AB Komite Lideri Ursula von der Leyen konuyla ilgili Twitter mesajında, “Şu anda birlikte hayat kurtarmak için zamanla yarışıyoruz. Yakında birlikte yardım edeceğiz. Türkiye ve Suriye, AB’ye güvenebilir. İsveç Başbakanı ve Mart ayı başlarında Brüksel’de bir bağışçı konferansına katılacağım. (Depremden) etkilenen topluluklar için küresel olarak fonları seferber edelim.”

Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısı son verilere göre 16 bini geçti.

Avrupa Konseyi’nden taziye ve destek mesajı

Öte yandan Avrupa ülkeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdığı bir mektupla taziyelerini iletti.

Avrupa Konseyi üyelerinin imzaladığı mektupta, “Halkınız acıklı bir çileden geçiyor. Avrupa Konseyi Üyeleri olarak, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından yaşanan yıkıcı can kaybından dolayı en derin başsağlığı dileklerimizi iletmek isteriz. “Bu korkunç felaketin dramatik sonuçları karşısında derin bir şok ve üzüntü içindeyiz.”

Yakınlarını kaybeden tüm ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen AB ülkeleri, Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içinde olduklarını belirterek, devlet olarak her türlü yardımı yapmak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. olabildiğince çabuk.

“Avrupa Komisyonu ve İsveç Cumhurbaşkanlığı, Türkiye ve Suriye halkını desteklemek için uluslararası toplumdan fon toplamak amacıyla Mart ayında Brüksel’de bir Donörler Konferansı düzenleme girişiminde bulundu.” Türk makamlarıyla yakın uyum içinde dayanağı daha da artırmak. vurguladılar.

KNA / SSB,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu