Haber

ABD, Rusya’yı Ukrayna’nın tahıl depolarına saldırmakla suçladı

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’yı Ukrayna’nın tahıl depolarına saldırmakla suçladı ve Moskova’ya bu eylemlerine son vermesi çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından bir video mesaj paylaştı.

Mesajda Ukrayna’nın Rubizhne kasabasındaki kasabın hedef alındığı iddia edilen bir tahıl ambarının baskın öncesi ve sonrası fotoğrafları yer alıyordu.

Mesajda, Rusya’nın Ukrayna’daki tahıl depolarına yönelik saldırılarının ülkedeki çiftçiler ve dünyadaki açlık çeken insanlar açısından korkunç sonuçlar doğurduğu belirtilerek, burada birçok ailenin tahılla beslenebileceğine işaret edildi.

Mesajda Rusya’ya saldırılarını sonlandırması ve Karadeniz Tahıl Girişimi’ne geri dönmesi çağrısında bulunuldu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya’yı İzmail Limanı’nı hedef almakla suçlayarak, “Bu, dünyada birçok insan açlıktan ölürken (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in ölçülemez zulmünün bir başka örneğidir.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Karadeniz’deki İzmail Limanı’na doğru hareket eden kuru yük gemisine uyarı ateşi açıldığını savundu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan 19 Temmuz’da yapılan açıklamada, Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri kargo taşıyıcıları” olarak değerlendirileceği belirtildi.

kiziloren-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu