Haber

ABD tarihinin en büyük dolandırıcılığı: En az 280 milyar dolar çalındı

Amerikan haber ajansı Associated Press’te (AP) yer alan habere göre; ABD hükümeti Kovid-19 yardımı için toplam 4.2 trilyon dolar ayırdı. Haberdeki olay “ABD tarihinin en büyük dolandırıcılığı” Bu miktarın 280 milyar dolardan fazlasının çalındığı, 123 milyar dolardan fazlasının ise çöpe gittiği belirtildi. Bunun Kovid-19’a yönelik toplam yardımın yüzde 10’una tekabül ettiği belirtildi.

Müfettişler ve uzmanlar, hükümeti Covid-19 salgınının başlarında hızlı bir şekilde yardım fonları tahsis etmeye çalışmakla suçladılar. Yardım başvurularındaki kısıtlamaların ve denetim eksikliğinin yetersiz olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun dolandırıcıların işini kolaylaştırdığını iddia etti.

Yetkililer, dolandırıcıların işsizlik maaşı almak için hapishanelerdeki mahkumların ve ölülerin sosyal güvenlik numaralarını kullandıklarını ve bunu ülke çapında birçok eyalette yaptıklarını söyledi.

“BENZERSİZ DOLANDIRICILIK”

Washington Doğu Bölgesi Dolandırıcılık ve Beyaz Yakalı Suçlar Birimi Şefi Dan Fruchter, “Burada herkesin erişebileceği sonsuz bir para havuzu vardı. İnsanlar bunun yasal olmasa da sosyal olarak kabul edilebilir olduğunu düşünerek kendilerini kandırdılar.”ifadesini kullandı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Covid-19 Dolandırıcılığıyla Mücadele Birimi Başkan Yardımcısı Mike Galdo, yardım fonunun çalınması konusunda, “Bu benzeri görülmemiş bir dolandırıcılık”söz konusu.

Washington hükümetinin bugüne kadar aralarında askerler, rahipler, diğer görevliler ve suç işleyenlerin de bulunduğu 2 bin 230’dan fazla kişiyi dolandırıcılıkla suçlayarak işlem yaptığı ve binlercesiyle ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

bornovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu