Ekonomi

ABD teknoloji ve medya şirketleri Ocak 2024’te işten çıkarmaları duyurdu

Yeni yıla girerken ABD’deki pek çok büyük teknoloji ve medya şirketinin işten çıkarma açıklaması, geçen yılki iş gücü azaltma eğiliminin devam edeceğini gösteriyor. Bu işten çıkarmalar, işletmelerin ekonomik zorluklarla boğuşmaya devam ettiği bir dönemde geliyor.

NASDAQ:AMZN’de listelenen e-ticaret devi Amazon (NASDAQ: AMZN ) Ocak ayında çeşitli işten çıkarmalar gerçekleştirdi. 18 Ocak’ta şirketin Buy with Prime birimi personel sayısını %5’ten az azalttı. Daha önce, Amazon’un sesli kitap ve podcast bölümü Audible, 11 Ocak’ta çalışanlarının %5’ini işten çıkarmıştı; bu karar, bölüm liderinin notunda paylaşılmıştı. Şirket ayrıca 10 Ocak’ta yayın ve stüdyo operasyonlarında birkaç yüz çalışanı işten çıkarmayı planladı. Ayrıca 9 Ocak’ta Amazon’un yayın birimi Twitch, iş gücünün %35’ini, yani yaklaşık 500 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Bloomberg Haberleri.

Alphabet, Google’ın ana şirketidir ve NASDAQ:GOOGL’de listelenmiştir (NASDAQ: Google ) ayrıca çeşitli departmanlarda işten çıkarmalar yaptığını duyurdu. Yeni teknolojiler geliştirmesiyle tanınan Alphabet’in X Lab’ı, 22 Ocak’ta düzinelerce çalışanı işten çıkardı ve şimdi dışarıdan yatırım arayışına giriyor. Google’ın reklam satış ekibinden yüzlerce kişi 16 Ocak’ta işten çıkarıldı. 11 Ocak’ta başka kesintiler de yaşandı ve NYSE:FIT’te işlem gören Pixel, Nest ve Fitbit’ten sorumlu olanlar da dahil olmak üzere çeşitli ekipleri etkiledi. artırılmış gerçeklik ekibinin çoğunluğu.

NYSE:CRM’de işlem gören bulut tabanlı bir yazılım şirketi olan Salesforce, Wall Street Journal’ın haberine göre 26 Ocak’ta iş gücünü yaklaşık 700 çalışanını veya küresel iş gücünün yaklaşık %1’ini azalttı. Microsoft (NASDAQ: NASDAQ:MSFT’de listelenmiştir) MSFT), 25 Ocak’ta NASDAQ:ATVI’da Activision Blizzard ve Xbox’tan 1.900 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Kesinti yapan diğer medya şirketleri arasında, 25 Ocak’ta sistemi kolaylaştırmak için belirtilmeyen sayıda işten çıkarma planlarını açıklayan Paramount Global yer alıyor. Business Insider CEO’su Barbara Peng aynı gün şirketin çalışanlarının yaklaşık %8’ini işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Süreci NYSE:IBM’de gören IBM, 24 Ocak’ta yıl içinde işten çıkarma planlarını duyurdu, ancak aynı zamanda yılı personel sayısında belirgin bir değişiklik olmadan bitirmek amacıyla yapay zeka merkezli roller için de işe alım yapmayı planlıyor. Otonom araç teknolojisi alanında faaliyet gösteren Aurora Innovation, yeniden yapılanması kapsamında 24 Ocak’ta iş gücünün yüzde 3’ünü işten çıkardı.

NASDAQ:EBAY’da listelenen çevrimiçi pazar yeri eBay, 23 Ocak’ta yaptığı duyuruda, yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkaracağını ve bu rakamın işgücünün yaklaşık %9’unu oluşturduğunu duyurdu. Los Angeles Times ayrıca gazetenin sendikasına üye olan 94 gazeteciyi de işten çıkarmayı planlıyor. 23 Ocak itibarıyla.

11 Ocak’ta yapılan açıklamaya göre NYSE:DIS’te işlem gören Walt Disney, bazı gösterilerin tamamlanmasının ardından işçi fazlası bulunan Pixar Animasyon Stüdyoları’ndaki istihdamı azaltacak.

Son olarak, 8 Ocak’ta video oyun yazılımı sağlayıcısı Unity Software, iş gücünün yaklaşık %25’ini, yani yaklaşık 1.800 kişiyi işten çıkarmayı planladı. Teknoloji ve medya bölümlerindeki bu işten çıkarmalar, şirketlerin mevcut ekonomik ortama yanıt olarak devam eden ayarlamalarını yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

adilcevazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu