Ekonomi

AK Parti’den İstanbul için ‘tersine göç’ projesi

AK Parti, hem deprem hem de yerel seçimler için İstanbul’a özel çalışma yapmaya başladı. Birinci amaç, İstanbul’un nüfus yoğunluğunu azaltmak için tersine göçü desteklemektir.

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre AK Parti’nin oluşturduğu meclis, İstanbul’da politikalar üzerine toplantılar yapıyor.

Son toplantıda İstanbul’un sorunlarının çözülebilmesi için öncelikle nüfus yoğunluğunun düşürülmesi gerektiği, sarsıntıdan trafiğe kadar birçok konunun yakında rayına oturacağı ifade edildi.

İstanbul’un nüfus yoğunluğunu azaltmak için hazırlanan proje, bir sonraki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Son şeklini alacak ve Erdoğan’ın talimatıyla hayata geçirilecek.

İlk hedef emekliler

İstanbul’da yaşayan ama baharda memleketine giden ve yılın yarısını orada geçiren bir emekliler kümesi var.

Bu küme birincil hedef kitle olarak belirlendi. Zaten aylardır memleketlerinde yaşayan bu kişilerin evlerini tamamen başka bir yere taşımaları için neler yapılabileceği üzerinde durulmaya başlandı.

Teşvik verilebilir

Yazın memleketine gidenlerin hep burada kalması için bazı teşvik politikaları devreye girecek. Örneğin, konutunu taşırsa, elektrik, su parası almamak veya daha az almak, vergi teşviki, nakit para almak.

tarsus-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu