Haber

Almanya’da ücret eşitsizliği: Yüzde 18 fark gündemde

Yunus Ülger

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyada birden fazla ülkede olduğu gibi Almanya’da da birçok etkinlikle kutlanıyor. ‘Eşit İşe Eşit Fiyat Günü’ ve Dünya Kadınlar Günü nedeniyle her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın-erkek arasındaki ücret eşitsizliği ve kadınların ağırlıklı olarak düşük ücretli işlerde çalışması gündemde. Ancak yıllardır bu alanda önemli bir ilerleme kaydedilememiştir.

KADIN VE ERKEK ARASINDA YÜZDE 18 ÜCRET FARKI

Federal İstatistik Dairesi’nin geçen Ocak ayı sonundaki verilerine göre, Almanya’da kadınlara erkeklerden yüzde 18 daha az ücret ödeniyor. Buna göre, kadınlarda ortalama saat ücreti 20,05 avro, erkeklerde ise 24,36 avro. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, ücret eşitsizliğinin yüzde 11’inin düşük fiyatlı işlerde çalışan kadınlardan kaynaklandığını söyledi. Alman ikinci televizyon kanalına konuşan Heil, bunların yüzde 7’sinin ücret ayrımcılığından kaynaklandığını belirtti. 12 euroluk asgari ücretin ücret eşitsizliğini ortadan kaldırmak için önemli bir adım olduğunu belirten Heil, daha etkili bir adım olarak okullarda beşinci sınıftan itibaren mesleki rehberliğin gerekli olduğunu belirtti.

ŞİRKET YÖNETİCİLERİ VE PROFESÖRLERİN ÇOĞUNLUĞU ERKEK

Federal İstatistik Ofisi’nden alınan son bilgilere göre, ‘mini-job’ olarak adlandırılan ve aylık ücreti yaklaşık 500 avro olan işlerin yüzde 62’si kadınlar tarafından yapılıyor. Sigortalı çalışan kadınların yüzde 47’si yarı zamanlı çalışıyor. Öte yandan, aynı mesleki niteliklere sahip olan ve bir süre çalışan kadın ve erkekler arasında yüzde 7’lik bir fiyat farkı bulunuyor. Ülkenin DAX endeksine kayıtlı 40 şirketin yönetim kurulu üyelerinin 255’i erkek, sadece 55’i kadın ve üniversitelerdeki profesörlerin sadece üçte biri kadın.

Yakın gelecekte kadın haklarının çok sınırlı olacağı Almanya’da, Yeşil Parti’nin federal hükümet ortağı olmasıyla birlikte kadın haklarındaki eksiklikler daha sık dile getiriliyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ‘Feminist Dış Politika’ da bu atılımlardan biri.

avanoshaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu