Ekonomi

Altın fiyatları yükselerek rekor seviyelerin yakınında seyretmeye devam ediyor

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde hafifçe yükseldi ve ABD’de enflasyona ve faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları beklentisiyle, sarı metale yönelik güvenli liman talebinin iyimser kalması sayesinde rekor yüksek seviyelerde seyretmeye devam etti.

Sarı metal 2.350 doların üzerine çıkarak rekor seviyelere yükselmiş ancak dolar ve Hazine tahvili getirilerinin güçlü kalmaya devam etmesiyle bu seviyelerden biraz gerilemişti. Orta Doğu ve Rusya’da kötüleşen jeopolitik koşullar nedeniyle altına yönelik güvenli liman talebi de güçlü kaldı.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Spot altın %0,2 artışla 2.344,31 dolara yükselirken Haziran vadeli altın %0,5 artışla 2.363 dolara yükseldi. Spot altın dün 2.354,09 dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

TÜFE enflasyonu ve Fed tutanakları ilgi odağında

Piyasalar, yarın açıklanacak olan Mart ayı tüketici fiyat endeksi verilerine odaklanmış durumda.

ABD’de enflasyonun sabit kaldığını göstermesi beklenen veri, aynı zamanda tarım dışı istihdam raporunun açıklanmasından sadece birkaç gün sonra gelecek. Yatırımcılar son seanslarda Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentilerini ciddi ölçüde düşürmüştü.

TÜFE verileri dışında Fed’in Mart ayı toplantı tutanakları da yarın yayımlanacak. Banka toplantı sırasında faiz indirimleri konusunda bazı güvercin sinyaller vermiş olsa da toplantıdan sonra konuşan bir dizi Fed yetkilisi, yapışkan enflasyonun bu yıl olası faiz indirimlerini geciktireceği konusunda uyardı.

Böyle bir senaryo altın için kötü bir işaret. Ancak sarı metal yine de artan güvenli liman talebinden faydalandı.

Orta Doğu ve Rusya-Ukrayna gerilimi altın fiyatlarını destekliyor

Özellikle İran’ın İsrail’e karşı askeri harekat tehdidinde bulunmasının ardından Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliklerin kötüleşeceği korkusu, altına yönelik güvenli liman talebini büyük ölçüde iyimser tuttu.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmalar da güvenli liman talebini etkiledi ve Zaporijya nükleer santraline yapılan son saldırılar küresel alarma neden oldu.

Diğer değerli metaller de yükselirken platin %1,4 artışla 990,35 dolara, gümüş ise %0,5 artışla 27,950 dolara yükseldi.

Bakır fiyatları düştü ama 15 ayın zirvesine yakın seyrediyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları hafif bir düşüş yaşadı ancak geçen hafta ulaştığı 15 ayın zirvelerine yakın seyretmeye devam etti.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır fiyatları %0,4 düşüşle ton başına 9.407,5 dolara gerilerken ABD’de 1 aylık bakır %0,5 düşüşle 4,2717 dolara indi.

Bu hafta odak noktası, haftanın ilerleyen günlerinde Çin’den gelecek olan enflasyon ve ticaret verilerinde.

Çin’deki en büyük rafinerilerin, üretim kesintileri açıklamasının ardından bakır arzının sıkılaştığına dair işaretler, bakırın son dönemdeki yükselişinde kilit rol oynadı. Çin talebine ilişkin iyimserlik, ülkeden gelen olumlu satın alma yöneticileri endeksi verileriyle de desteklendi.

habergonen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu