Ekonomi

Bakan Nebati: “2,3 trilyon liraya ulaşan KKM uygulamasının bütçeye maliyeti 95,3 milyar lira”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, döviz korumalı mevduatın (KKM) ekonomiye olumlu katkılar sağladığını belirterek, “Bugün toplam 2.3 trilyon liraya ulaşan KKM uygulamasının maliyeti kademeli olarak azalmaya devam etti. toplam 95,3 milyar liraya ulaşıyor.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK Parti hükümetlerimiz, 2002’de yüzde 43,2 olan faiz giderlerinin bütçedeki payını bugün nasıl yüzde 10,6’ya indirebildi? bugüne kadar bütçe disiplininden ödün vermeden yarattığı bu finansal alan sayesinde asırlık iş ve hizmetleri ülkemize kazandırabildiği gibi, para-para gibi yenilikçi araçlarla da ekonomimize olumlu katkılar sağlamaktadır. korumalı mevduat (KKM) ve katılma hesapları.

Döviz piyasalarında oluşan panik ortamı ve yüksek volatilite sonucunda Türkiye’de KKM uygulamasının 2021 sonunda devreye alındığını hatırlatan Nebati, “Böylece söz konusu dönemdeki panik ortamı ortadan kalktı, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı önemli ölçüde azaltılmış ve döviz kurlarının istikrarına katkı sağlanmıştır. KKM’nin önümüzdeki dönemde bütçeye ciddi bir maliyet getirmesi beklenilen bir şey değil” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu