Haber

“Birlik olursak dertlere derman oluruz”

Başkan Soyer, depremden etkilenen illerin sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, deprem felaketinin vurduğu 10 ilin sivil toplum kuruluşu ve hemşeri dernekleri temsilcileriyle bir araya geldi. Afet bölgesinde yapılacak çalışmalarla ilgili toplantıda konuşan Lider Soyer, “İşimiz zor ama daha önce yaşadık ve gördük. Türkiye’de bunu bizden daha iyi yapacak kimse yok. Yapabiliriz. Birbirimize inanacak ve güveneceğiz. İçiniz rahat olsun, elimizden geleni yapacağız. Yeter ki oradaki halkımıza en iyi hizmeti en kısa sürede ulaştırabilelim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, deprem felaketiyle sarsılan kentlerin sivil toplum kuruluşları ve hemşeri dernekleri ile bir araya geldi. Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda afet bölgesinde yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Önder Tunç Soyer, sivil toplum kuruluşlarının acil ihtiyaçlar ve yapılması gerekenler konusundaki önerilerini dinledi. Toplantıda hami aile, depremzedelere iş verilmesi, manevi takviye gibi konular gündeme geldi.

“Çok ağır bir tablo var”
Afet bölgesinde çok ağır tablo olduğuna değinen Önder Tunç Soyer, enkaz için arama kurtarma çalışmalarının ertelendiğini vurguladı. Önder Soyer, “Bunu suçlamak için söylemiyorum. Bu gerçeğin belirlenmesi. Devletin hızını 1999’da yaşadığımız Gölcük depreminde görüyoruz. Afet bölgesine ilk olarak asker girdi. İzmir Büyükşehir ekipleri, İzmir depreminin ilk 4 dakikasında enkazda çalışma başlattı” dedi.

4 ilde entegrasyon merkezi
Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ta uyum merkezleri kuracaklarını belirten Lider Soyer, “Şehrimizi koruduğumuz kadar deprem bölgesini de koruyacağız. Hatay Belediyesi deprem nedeniyle çöktü ve hizmet üretemiyor. Bölgedeki çalışmaları AFAD mı yapacak? Bu konuda teknik grupları ve donanımları yoktur. AFAD bir çatı ama içi boş. Onu dolduracağız. Bu merkezler küçük büyükşehir belediyesi gibi çalışacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bin işçisini göndereceğiz. Kurumsal kapasite dahilinde ne varsa onu konumlandıracağız. Ayrıca halkın sağlık hizmetlerine ulaşmasında çok önemli sıkıntılar var, bölgede dört noktada Eşrefpaşa Hastanesi’nin küçük bir maketi olan sağlık üniteleri kuracağız.

Yardım tek merkezden gönderilmeli
Yardımların gerçek adreslere gitmediğini sık sık hatırlatan Önder Soyer, yardımları toplayıp bölgeye gönderen sivil toplum kuruluşlarına değerli uyarılarda bulundu. Soyer, “Sizden ricamız buradan hiç kimsenin tır veya aracı yardıma götürmemesidir. Orada bize ihtiyacı siz belirliyorsunuz. Doğru ihtiyacı belirlemek bizim için önemlidir. Bunu da bilen sensin. Oradaki tanıdıklarınız bunu biliyor. Yardım tek merkezden gelmeli. İhtiyaçları belirleyin” dedi.

yardım alalım
Yardımların hedefine ulaşmasının çok değerli olduğuna işaret eden Lider Soyer, “Asıl mesele o bir battaniyenin ihtiyacı olan kişiye ulaşmasıdır. O bir battaniye gerçekten ihtiyacı olanlara ulaşmazsa; göndermeyeceğiz. Bölgede koordinasyonu sağlayacak tek il İzmir’dir. Henüz kimse böyle bir çözüm üretmedi. Kaynağın saçılıp savrulmasına izin vermeyelim” dedi.

“İşimiz zor ama daha önce yaşadık ve gördük”
İzmir depreminde olduğu gibi “Bir Kira Bir Ev” kampanyasını başlattıklarını hatırlatan Soyer, “Türkiye’nin her yerinde bu uygulamayı başlattık. Türkiye’nin her yerinde depremzedeler istedikleri şehirde ev kiralayacak. Bedelini burada ödeyeceğiz. Güçlerimizi birleştirirsek dertlere derman oluruz. Aksi takdirde emeğimizin hiçbir faydası olmayacaktır. Bu işbirliğini yaşatırsak emekler boşa gitmeyecektir. Sonra başımızı yastığa koyduğumuzda işimizi yapmış olmanın huzuruyla uyuyabiliriz. Aksi halde yasa dışıdır. İnsanlar içtikleri sudan utanıyorlar. İşimiz zor ama daha önce yaşadık ve gördük. Türkiye’de bunu bizden daha iyi yapacak kimse yok. Yapabiliriz. En iyisini yapacağız. Hiç şüphen olmasın. Burada uyuyacağız. Bir tedavi üretmeye çalışacağız. Birbirimize inanacak ve güveneceğiz. Takviye vereceğiz. Yeter ki oradaki halkımıza en iyi hizmeti en kısa sürede ulaştırabilelim” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu