Ekonomi

Canan Kaftancıoğlu hakkında iddianame hazırlandı

Kaftancıoğlu’nun 12 Ağustos 2022’de İstanbul Planlama Teşkilatı merkezinde yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede yer alan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na yönelik sözleri ve açıklamaları Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu. Bu nedenle re’sen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha sonra vekili aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

İddianamede, zanlı Canan Kaftancıoğlu’nun soruşturma kapsamında savcılığa sunduğu iki sayfalık yazılı savunmasına da yer verildi. Kaftancıoğlu’nun savunmasında, soruşturmada yer alan ifadelerin siyasi tartışma içerisinde eleştirel bir üslupla kullanılmasının doğal olduğunu, aşağılama ve aşağılama kastının bulunmadığını ileri sürdüğü ifade edildi.

Kaftancıoğlu’na dava için izin istendi

İddianamede, Canan Kaftancıoğlu’nun konuşmasında kullandığı ifadelerin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu oluşturduğu, Kaftancıoğlu’ndan kovuşturma izni istendiği, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün kovuşturmaya izin verdiği kaydedildi. .

“Cumhurbaşkanının şeref, haysiyet ve prestijini zedeleyecek şekilde”

Zanlının söylediği sözlerin eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğü kapsamını aşarak Cumhurbaşkanı’nın şeref, şeref ve prestijini zedelediği belirtilen iddianamede, somut olayda aleniyet unsurunun oluştuğu da vurgulandı. çünkü söz halka açık bir yerde söylenmiştir.

İddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “alenen aşağılama” hatasını yaptığı anlaşılan Kaftancıoğlu’nun 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Kaftancıoğlu, Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

habertaskopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu