Haber

Çanlar Barselona için çalıyor! Kapıda küme düşme cezası

İspanya’da 1. ve 2. lig kulüplerini bünyesinde barındıran LaLiga kurumundan, Hakem Teknik Kurulu eski başkan yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira’nın sahibi olduğu şirkete ödeme yaptığı ortaya çıkan Barcelona Kulübü’ne tepki geldi. 42 kulüpten 40’ının (Real Madrid ve Barcelona hariç) imzaladığı yazılı açıklamada, Barcelona Kulübü’nün hakemler hakkında bilgi almak için para ödediği iddialarının “son derece ciddi” olduğu vurgulandı.

SORUNLARI KEŞFETMEK İÇİN ÇALIŞMA SÖZÜ

Hakemlere dışarıdan herhangi bir ödeme yapılmasına karşı çıktıklarını, Barcelona’nın karıştığı olayları reddettiklerini ve tezlerden büyük endişe duyduklarını belirten LaLiga kulüpleri, ‘hakem skandalı’ ile ilgili usulsüzlüklerin ortaya çıkarılması için aktif olarak çalıştıklarını söyledi. Kamuoyunda “Negreira davası”. Bildiriye Barcelona dışında Real Madrid Kulübü’nün imza atmaması dikkat çekti.

1 MİLYON 685 BİN 142 EURO ÖDEME YAPILDI

1994-2018 yılları arasında İspanya Futbol Federasyonu’na (RFEF) bağlı Hakem Teknik Konseyi’nde lider yardımcısı olarak görev yapan Negreira’nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL isimli şirketin hesapları Maliye tarafından denetlenirken, Barcelona Kulübü transfer oldu. 2016-2018’de bu şirkete toplam 1 milyon 685 bin 142 euro. Ödemeyi kendisinin yaptığı ortaya çıktı ve konu hakkındaki bilgiler İspanyol basınına sızdırıldı.

“SÖZLÜ DANIŞMANLIK VERİYORUZ”

Negreira, savcılığa verdiği ifadelerde ve İspanyol basınına yaptığı açıklamalarda, Barcelona’ya danışmanlık hizmeti verdiklerini, her zaman tarafsız davrandıklarını ve Katalan kulübünün lehine olacak bir bilgi akışının bulunmadığını söyledi.

CEVAPLANMAYAN SORULAR

Barcelona Lideri Joan Laporta ise konuyla ilgili haberlerin bu dönemde çıkmasının tesadüf olmadığını iddia ederek, gerekirse kulübün haklarını korumak için yasal girişimlerde bulunacaklarını açıklamış ancak takımdan ayrılmıştı. Gazetecilerin ödemelerle ilgili yanıtsız kalan soruları tartışmaya yol açtı.

LİGLERDEN 5 YILA KADAR CEZA

RFEF, söz konusu iddiaları araştırırken, mevcut disiplin yönetmeliğine göre hakemlere menfaat sağlamak için para ödediğinin tespiti halinde Barcelona’ya para cezası ve küme düşme ihtimali bulunuyor. hatta 5 yıla kadar ligden men edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu