Haber

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor: Masada sıcak gündemler var

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi iki haftalık aradan sonra Beştepe’de toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda iç ve dış politikadaki gelişmeler ayrıntılı olarak ele alınacak.

CNN Türk’te yer alan habere göre, kabine toplantısında ekonominin yanı sıra İsveç başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerde Kur’an-ı Kerim yakma hareketleri öncelikli konular arasında yer alacak.

ŞİMŞEK YABANCI YATIRIMCILARLA BULUŞTU

Ekonominin 3 yıllık yol haritasını belirleyecek orta vadeli plan hazırlıkları devam ederken, hazırlıklardaki son durum kabine gündeminde olacak. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir Amerikan yatırım bankası düzenlemesinde yatırımcılarla görüşmeye geldi. Bu toplantının çıktılarının ve Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesi için alınacak önlemlerin kabinede görüşülmesi bekleniyor.

MEMURU 2024-2025 ARTTIRMA PAZARLIĞI DEVAM ETMEKTEDİR

Kabinede fahiş fiyat kontrolleri ve enflasyonla birlikte çabaya parantez açılacak. Memurlar ile emekli memurların mali ve sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde gelinen son durum kabinede değer katacak konuların başında gelecek. 2024-2025 yılları için zam oranlarının görüşüldüğü süreçte kamu işvereninin ilk teklifini 14 Ağustos’ta sunması bekleniyor. Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bir sunum yapması bekleniyor.

PUTİN’İN ZİYARETİ

Dış politikanın öne çıkan konularından biri de Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti olacak. Putin’in temasları için hazırlıklar gözden geçirilecek.

Güney Kafkasya’daki gelişmeler ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci de görüşmenin gündeminde olacak.

Toplantıda Karadeniz Tahıl Girişimi’ni canlandırma çabalarının da gündemde yer alması bekleniyor.

Kabine toplantısında ekonomideki seyrin yanı sıra Maraş merkezli depremlerin ardından 6 ayda bölgede devam eden çalışmalara ilişkin son bilgiler de paylaşılacak.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

goynucekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu