Sağlık

Deprem Sonrası Acil Servislerde Vertigo Şikayetleri Arttı

Şubat ayında yaşanan sarsıntıların ardından acil servise en sık başvuru nedenlerinden biri de vertigo şikayeti oldu. Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji Bölümü doktorlarından Dr. İlker Bebek, depremin ardından Vertigo şikayetlerinin arttığını belirterek, uykusuzluk ve gerginlik bozukluklarının Vertigo’yu tetiklediğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen titreme sonrası acil servise başvuran hastalarda psikojenite ve anksiyeteye bağlı Vertigo şikayetlerinin arttığı görüldü. Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji Uzmanı. İlker Bebek, bireylerde görülen Vertigo hakkında açıklamalarda bulundu.

Vertigo İnsidansı Arttı

tecrübe. Bebek, “Deprem sonrası psikojenik ve anksiyeteye bağlı vertigo şikayeti olan hastalarımızın sayısı oldukça arttı. Bu nedenle diğer vertigo tedavilerimize ek olarak psikojenik hastalık ve anksiyete tedavilerini tercih etmekteyiz. “Hastalar acil servise ayakta dururken hareket ediyormuş hissi, ortamın dönüyormuş hissi ya da yerin ayaklarının altından kayıyormuş hissi gibi hastadan hastaya değişen şikayetlerle geliyor.” Bebek, “Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen bu hastalıktan kadınlar erkeklere göre daha fazla etkileniyor. En sık başvuru nedenlerinden biri olan vertigo, genellikle beyindeki kan dolaşımında bir yetersizliğin olduğu durumlarda görülen baş dönmesi (Santral Vertigo) ve beyindeki kan dolaşımının bozulması sonucu dengesizleşme olarak ikiye ayrılır. kulaktaki stabilite merkezi (Periferik Vertigo). Ayrıca kalp damar sistemi hastalıkları ve metabolik hastalıklar da nedenler arasındadır. İnme, migren, beyin tümörleri gibi beyinle ilgili nedenlerin yanı sıra olumlu pozisyonel vertigo (Benign pozisyonel vertigo) ve iç kulakta fazla basınç (Meniere) gibi nedenler arasındadır.

İlaca İhtiyaç Duymadan Vertigo Tedavisi Mümkün

Vertigo nedeninin araştırılması ve patolojinin ortaya çıkarılmasının multidisipliner bir yaklaşım ve kapsamlı incelemeler gerektirdiğini belirten Uzm. Dr. Bebek, “Benign pozisyonel vertigo (Benign pozisyonel Vertigo), vertigonun en yaygın nedenidir” dedi. tecrübe. Dr. su basıncı (Meniere).  Gerekli tetkikleri tamamlanan ve iyi huylu pozisyonel vertigo tanısı konulan hastalara vertigo için bazı hareket tedavileri uygulanmakta ve genellikle ilaç tedavisine gerek kalmadan tedavileri tamamlanmaktadır.  
Sağlıklı Beslenme Çok Önemli

Vertigo nedenleri dışında uyku bozuklukları, felç ve tansiyon bozukluklarının da nedenler arasında sıralanabileceğini belirten Uzm. Bebek, “Şubat ayında yaşadığımız büyük sarsıntının ardından Vertigo şikayeti ile hastanelere başvuranların sayısında gözle görülür bir artış oldu. Bu hastaların bir kısmı daha önce Vertigo atakları geçirmiş olanlar, çoğu ise deprem nedeniyle anksiyete, gerilim bozukluğu ve sıkıntılı ruh hali geliştiren hastalardır. Bu tip hastalarda nörolojik ve KBB muayeneleri yapıp müdahale edilmesi gereken bir durum olup olmadığını inceliyoruz. Sağlıklı beslenme çok değerlidir. Bol su içmek, çay, kahve, sigara ve tuz tüketimini azaltmak Vertigo hastalıkları için değerli önerilerdir. Gerginliği azaltan, gerekirse ilaç tedavilerini de ekleyen önerilerde bulunmayı teklif ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

pazaryoluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu