Teknoloji

Elon Musk’a ‘marka’ tehdidi… ‘X’ kullanımı engellenebilir!

Milyarder Elon Musk’ın Twitter’ı X olarak yeniden markalaştırma kararı yasal olarak karmaşık olabilir: Meta (META.O) ve Microsoft (MSFT.O) gibi şirketler gerçek fikri mülkiyet haklarına sahiptir.

X, ticari markalarda o kadar yaygın olarak kullanılıyor ve atıfta bulunuluyor ki, yasal itiraz adayları ve daha önce Twitter olarak bilinen şirket, gelecekte X markasını savunurken kendi sorunlarıyla karşılaşabilir.

X HARFİ DAHİL YAKLAŞIK 900 AKTİF MARKA TESCİLİ VAR

“Twitter’ın bunun için dava edilme olasılığı %100.”Şu anda X harfini içeren yaklaşık 900 aktif ABD ticari marka kaydını sayan ticari marka avukatı Josh Gerben diyor.

Musk, Pazartesi günü sosyal medya ağı Twitter’ın adını X olarak değiştirdi ve sosyal medya platformunun harfi stilize edildi. siyah beyaz bir versiyonyeni bir logo tanıttı.

MICROSOFT, GOOGLE VE META’NIN X HARFİ DAHİL TİCARİ MARKALARI VARDIR

Marka adları, logolar ve sloganlar gibi malların menşeini tanımlayan şeyleri koruyan ticari marka sahipleri, diğer markaların tüketicide kafa karışıklığına neden olması durumunda ihlal iddiasında bulunabilir. Çözümler, maddi tazminattan kullanım yasağına kadar uzanmaktadır.

Microsoft, 2003’ten beri Xbox video oyun sistemiyle ilgili bağlantıyla ilişkili bir X ticari markasına sahiptir. Yeni bir Twitter rakibi olan Meta Platforms olan Threads platformu, yazılım ve sosyal medya gibi alanlar için 2019’da mavi-beyaz bir lansman başlattı. “X”harfini içeren bir federal ticari markaya sahiptir.

Insider’ın haberine göre; Gerben, Meta ve Microsoft’un Twitter’ın X’in mektupta yarattığı marka değeri tarafından tehdit edilmedikçe dava açmayacağını söyledi.

FACEBOOK’UN META’YA DÖNÜŞÜMÜ DE SORUN YARATTI

Meta’nın kendisi de adını Facebook olarak değiştirdiğinde fikri mülkiyet sorunlarıyla karşılaştı.

Geçen yıl yatırım şirketi Metacapital ve sanal gerçeklik şirketi MetaX tarafından ticari marka davalarıyla karşı karşıya kalan Meta, yeni sonsuzluk sembolü logosuyla ilgili başka bir davayı da sonuçlandırdı.

Musk, adı değiştirmeyi başarırsa, başkaları yine de kendileri için ‘X’ talep edebilir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu