Haber

Fransa’da yıkılan binaların yeniden inşası için yasa tasarısı kabul edildi

Fransa’da Ulusal Meclis, Nael M.’nin 27 Haziran’da polis tarafından öldürülmesinin ardından çıkan toplumsal olaylarda yıkılan binaların yapım ve onarım çalışmalarının hızlandırılmasına yönelik yasa tasarısını kabul etti.

Fransız milletvekilleri, Genel Kurul’da Nael M. adlı gencin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından çıkan toplumsal olaylarda yıkılan binaların yeniden inşası ve onarımına hız kazandıracak yasa tasarısını görüştü.

Tasarı 260’a karşı 87 oyla kabul edildi.

Kanun taslağı, söz konusu binaların yapım veya onarım süreçlerini hızlandırmak için hükümete 3 ay süreyle KHK ile her türlü adımı atma yetkisi veriyor.

Tasarı ile yeniden yapılacak binaların inşaat süresinin kısaltılması ve inşaat ruhsatlarının hızlı bir şekilde verilmesi amaçlanıyor.

Tasarı kapsamında söz konusu binaların yeniden inşası ve onarımı için hükümet, şehircilik mevzuatına uymak zorunda olmayacak.

Senato’da 18 Haziran’da kabul edilen yasa tasarısı görüşülmek üzere meclise gönderildi.

Tasarı Meclis’te onaylandıktan sonra gündeme geldi.

Yasanın yürürlüğe girebilmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Bir yasa tasarısının Fransa’da kesin olarak kabul edilebilmesi için Parlamento’nun iki kanadı olan Ulusal Meclis ve Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Fransa’daki protestolar

Fransa’da polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Nael M’nin öldürülmesine tepki gösterenler, ülke genelinde farklı şehirlerde sokaklara çıkarak polisle çatıştı.

Başta Paris, Marsilya ve Lyon olmak üzere birçok şehirde düzenlenen protestolarda yağma ve talan olayları yaşandı.

Ülkenin yaklaşık 500 bölgesinde düzenlenen protestolarda polis karakolları da dahil olmak üzere yaklaşık 1000 bina yıkıldı.

İktidar kanadı, olaylarda yıkılan binaları hızla yeniden inşa etmek için olağanüstü hal yasası çıkaracaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu