Haber

Frontex, Bulgaristan’ın sınırı koruma çabalarından memnun

Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma dairesi Frontex’in Bulgaristan’ın sınırı koruma çabalarından memnun olduğu bildiriliyor.

Bulgaristan Telgraf Ajansı’nın (BTA) haberine göre İçişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanı Ivan Demerdzhiev ile Frontex İade ve Operasyonlardan Sorumlu İcra Müdür Yardımcısı Lars Gerdes’in görüşmeye geldiğini bildirdi.

Görüşmede Bulgaristan sınır muhafızlarının çalışmalarının yanı sıra AB’nin dış sınırlarının korunmasında işbirliği konusu da ele alındı.

Bulgaristan sınır muhafızlarının çalışmalarının ve ülke sınırlarını koruma çabalarının çok değerli olduğu değerlendirildi.

Frontex’in ortak operasyonlar yoluyla Türkiye, Sırbistan ve Kuzey Makedonya ile olan sınırlarının korunmasını optimize etmede Bulgaristan’ı desteklediği belirtildi.

Bu arada Bulgaristan’ın sınır muhafızlarını diğer AB üye ülkelerindeki ortak operasyonlara da gönderdiği bildirildi.

Teknik donanım yoluyla etkin sınır savunması sağlamak için yüksek mali kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Bakan Demerdzhiev, bu konuda ortak bir Avrupa bilincine ulaşılması gerektiğini vurguladı.

Lars Gerdes, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen AB’nin dış uçlarının aktif yönetimi konulu bir konferansa katılmak üzere bu ülkedeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu