Haber

Güney Koreli sağlık çalışanları depremzedeleri “73 yıllık sadakat” ile tedavi ediyor

Güney Koreli doktorlar, Kahramanmaraş’taki depremden etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesindeki çadır kentte kurdukları sağlık biriminde hastaları muayene ediyor.

İlçede evleri yıkılan veya hasar gören depremzedelerden bazıları, afetzedeler pazarı alanında oluşturulan geçici barınakta çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor.

Barınma ve beslenme ihtiyaçları resmi yardım kuruluşları ve gönüllüler tarafından karşılanan depremzedeler, Güney Kore’den gelen “Türkiye Deprem Kore Acil Tıp Gönüllü Grubu” tarafından kurulan sağlık birimi ve bölgedeki revirden hizmet alıyor. sağlık sorunları.

Sağlık görevlileri, Türkiye’nin 1950’deki Kore Savaşı’nda ülkelerine yardım için asker gönderdiğini unutmadan, hizmet verdikleri konteynerlerin önüne Korece ve Türkçe “Kardeşler yurdu Güney Kore sizinle” yazılı afiş astı.

Gönüllü tercümanlar eşliğinde muayenesi yapılan hastalar sağlık konteynırının önünde doktor reçetesini Koreli görevlilere veriyor. Yetkililer Kore’den getirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilaçların reçetelerini hastalara ücretsiz olarak veriyor ve kullanım şeklini anlatıyor.

“Yardım etmeyi seviyorum”

Güney Kore sağlık ekibinde yer alan göz doktoru Dr. Geun Jung, “Yeşil Doktor” organizasyonu organizasyonu ile Türkiye’de olduklarını söyledi.

İskenderun’dan önce merkez Antakya ilçesinde afetzedelere hizmet verdiklerini belirten Geun, “Türkiye, Kore Savaşı için çok insan gönderdi. Ben buraya karşılık vermeye geldim. Uçaktakiler ve buradaki komşular bize teşekkür ve saygı gösteriyor. Onlara da çok teşekkür ederim. Dünyanın her yerinde depremzedeler var.” Ukrayna’ya gidiyoruz. Ukrayna’ya da gittik. Türkiye, Kore’nin en iyi dostudur.” dedi.

Muayenehane ve ilaç kutuları arasında mekik dokuyan gönüllü tercüman Sung Hee Yoon da 10 yıldır Ankara’da yaşadığını belirtti.

Doktorlara yardım etmeye çalıştıklarını kaydeden Sung, “Ankara Üniversitesi’ne okumaya geldim. Yardım etmeyi seviyorum. Çadırı görünce yardıma geldim. İlaçları bilmesem de yardım etmeye çalışıyorum. .Artık evsizler, gidecek yerleri yok, onları görünce üzülüyorum.” söz konusu.

Şeker hastası Hasan Yalçın, Güney Koreli bir plastik cerrah tarafından bacağının muayene edildiğini ve kendisine krem ​​verildiğini söyledi.

Bronşit hastası çocuğunu muayene ettiren anne Güler Kara, “Doktor bana çok iyi baktı. Şu an ilacı alıyorum. Umarım bir şey olmaz. Umarım güzel günlerimiz olur” dedi. terimini kullandı.

adakliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu