İş

Haftanın ilk gününde öne çıkan başlıklar: EKK, güven endeksleri, KKO ve Almanya Ifo

Haftanın ilk günü yurt içinde güven endeksleri ve kapasite kullanım oranının yanı sıra Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) sonuçları takip edilecek.

ABD ve İngiltere piyasalarının kapalı olduğu yurt dışında Almanya’dan Ifo endeksleri izlenecek.

Öne çıkan başlıklar

  • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemesiyle, gayrimenkul yatırım fonları gayrimenkul projelerine yatırım yapabilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X hesabından konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarının kurulmasına yönelik düzenleme yapıyoruz. Böylece kentsel dönüşümün finansmanına ve konut arzının artırılmasına katkı sağlayacağız.” dedi.
  • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belçika’da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya geldi.
  • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Üç Deniz Girişimi” kapsamında değerlendirmelerde bulunarak “Via Carpatia Otoyolu ile Ortadoğu’daki ticaret yolları Türkiye Üzerinden bütün Avrupa’ya bağlanacak. Türkiye olarak Via Carpatia projesinin bir parçası olmaya ve her türlü iş birliğine hazırız.” dedi.
  • Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Filistin devletinin tanınmasına yönelik diplomatik belgeleri Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa’ya teslim etti.
  • Pekin’in teşvik tedbirlerinin etkisini göstermeye başlaması ve Çin ürünlerine yönelik dış talebin iyileşmesiyle Çin’in sanayi şirketlerinin kârı Nisan ayında yükselerek bir önceki aya göre düşüşünü tersine çevirdi.
  • Çin’de bu yılın ilk çeyreğinde temiz enerji alanına yapılan yatırım tutarının 100 milyar yuanı (13,8 milyar dolar) geçtiği bildirildi.
  • Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Çekya ve Slovakya’nın kredi notlarını teyit ederken görünümlerini yükseltti.
  • Avrupa Merkez Bankası üyesi ve İtalya Merkez Bankası Başkanı haber-mudanya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu