Haber

Hande Baladın’a açılan tehdit davasında karar! ‘Yüzünüze asit atacağım’ dedi

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Sevinçli ve partinin avukatları katıldı. Duruşmada Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada sanığın ruh sağlığına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu okundu.

Raporda, sanığın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı eyleme ilişkin davranışını yönlendirme yeteneğinin önemli ölçüde azaldığı belirtilirken, suça ilişkin cezai sorumluluğunun bulunmadığı kaydedildi.

“Rahatsız Ediyordum” SAVUNMA

Rapora ilişkin açıklaması sorulan sanık Sevinçli, “Rahatsız oldum” dedi. söz konusu.

Şikayetçi Hande Balâdın’ın avukatı Ece Uzman yeni bir rapor talep ederken, TVF avukatı Ceren Parıltı Tutal da davaya katılma talebinde bulundu.

Mütalaaya sanık avukatı Adnan Mercan da katılarak bu doğrultuda karar verilmesini talep etti.

Esas hakkında görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli ölçüde azaldığını belirten sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi.

Mahkeme, suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle TVF’nin katılma talebini ve müşteki avukatının yeni rapor talebini reddederek davayı karara bağladı.

“SUÇUN ANLAMINI VE SONUÇLARINI ALGILAYAMIYOR”

Sanığın akıl hastalığı nedeniyle kendisine atfedilen hatanın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığını kaydeden mahkeme, iddia edilen eyleme ilişkin davranışını yönlendirme yeteneğinin de önemli ölçüde azaldığını kaydetti.

Mahkeme bu nedenlerle sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Sanık Mustafa Neşeli’nin yüksek güvenlikli sağlık kuruluşlarında korunmasına ve tedavi altına alınmasına karar veren mahkeme, ayrıca sanığın toplum için tehlikesinin ortadan kalktığı veya sağlık kurulu tarafından hazırlanacak raporda belirtilene kadar bu durumunun devam etmesine karar verdi. önemli ölçüde azaldı.

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan sanık Neşeli’nin avukatı Adnan Mercan, “Biz başından beri ceza verilmemesi gerektiğini savunuyorduk. Silahlı tehdit unsurunun asla oluşmadığını zaten söylemiştik. Cezasızlık gerekçeleri de ortaya çıktı, ceza verilmemesinin gerekçeleri de ortaya çıktı.” Verilmesi gereken bir karardır.” sözlerini kullandı.

“YÜZÜNE ASİT SÜRECEĞİM” TEHDİTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Mustafa Neşeli’nin milli voleybolcu Hande Balâdın’a “Yüzüne asit atacağım”, “Arabanı tarayacağım” gibi mesajlar göndererek tehdit ettiği iddia edildi. sosyal medya hesabı.

Sanık mesajlarının “basit tehdit”ten ziyade kaygı ve endişe yarattığının belirtildiği iddianamede, “silahla tehdit” suçunun unsurlarının mevcut olduğu ve söz konusu mesajların farklı zamanlarda yapıldığı belirtildi. tamamen hata yapmak amacıyla.

İddianamede sanığın “zincirliyken kadınları silahla tehdit etmek” suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

haber-cekmekoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu