Ekonomi

İnşaat sektöründe yükselen maraton devam ediyor

ANKARA (İGFA) – İnşaat departmanının en temel girdilerinden biri olan ve üretildikten sonra kısa süre içerisinde stoklanmadan inşaatta kullanılan hazır beton hakkında bilgilerin yer aldığı Hazır Beton Endeksi 2023 Temmuz Raporu’na göre, Son 21 ayın en yüksek fiyatını gördükten sonra Temmuz ayında Aktivite Endeksi. Mart ayında aşağı yönlü hareket etse de halen eşik değerin ve yıl ortalamasının üzerinde olduğu gözlendi.

Beklenti Endeksi dışında kalan diğer 3 endeks inşaat branşının geçen yılın aynı ayına göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.

Özellikle Faaliyet Endeksi’ndeki artış dikkat çekiyor.

Rapor sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, endekslerdeki düşüşe rağmen inşaat sektörünün son üç aylık performansının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lider Işık, “Para politikasında son dönemde yaşanan normalleşme adımları, ülkemizin reel kesimi ve tüketicileri için finansmana erişim sorununa dönüşmemeli. Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir büyüme patikasında olması değerlidir. Haziran ayında ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %66 oranında düşmesini, inşaatta halen devam eden olumlu tablonun önümüzdeki dönemde tersine dönebileceğinin işareti olarak okumak mümkün. Yılın ikinci yarısında ise inşaat maliyetlerinin artmasıyla birlikte finansmana erişim sorununun artması durumunda, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü ile girdi sağlayan temas sektörlerinin bir an önce devreye girmesi kaçınılmaz hale gelebilir. zayıf bir performans gösterecektir.” dedi.

muratli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu