Haber

İskele Tasarım Hızlandırma Projesi için başvurular başladı

Türkiye Tasarım Vakfı’nın yürüttüğü İskele Tasarım Hızlandırma Projesi, öğrencilerin ve genç profesyonellerin üretim süreçlerine takviye sağlıyor.

Türkiye Tasarım Vakfı’nın, Üsküdar Belediyesi iştirakinde İstanbul Sanayi Odası ve İTÜ ARI Teknokent iştiraki ile İstanbul Kalkınma Ajansı 2021 yılı Yaratıcı Sanayiler Mali Takviye Programı kapsamında aldığı dayanakla yürüttüğü İskele Tasarım Hızlandırma Programı ve İskeleLAB Programı için müracaatlar başladı. Programlara katılmaya hak kazanan öğrencilere ve genç profesyonellere, proje kapsamında hazırlanan İskele Atölye’nin prototip üretim ekipmanları ve ortak çalışma alanlarından fiyatsız yararlanma imkânı sunulacak.

Tasarımcılar programlara dahil oldukları mühlet boyunca, İskele Atölye’de bulunan makine ve teknik ekipmanlardan, bilgisayar donanımı ve yazılımlarından, açık ofis ve toplantı odasından atölyenin çalışma saatleri boyunca yararlanabilecek. İştirakçilere, dizaynlarını üretme süreçlerinde gerekli olabilecek hammadde ve gereçlerle birlikte prototiplerini test edebilecekleri alanlar sağlanacak.

Katılımcıların tasarım fikirlerini üretim pratiklerine dönüştürmeleri sağlanacak

İskele Tasarım Hızlandırma Programı ile tasarım öğrencilerinin, tasarım girişimcilerinin ve teşebbüsçü adaylarının müracaatları ferdî ve küme olarak Türkiye Tasarım Vakfı web sitesi üzerinden alınacak ve proje müddetince açık olacak. Müracaatlar makul aralıklarla Seçici Konsey tarafından uygulanabilirlik, özgünlük, fonksiyonellik, sürdürülebilirlik, yenilikçi yaklaşım, marka gücü, toplumsal tesir üzere kriterler çerçevesinde kıymetlendirilerek, proje sürecini bitirmiş iştirakçiler yerine yeni tasarımcıların iştiraki sağlanacak. Tasarım girişimcilerine ayrıyeten mentorluk, tüzel ve marka danışmanlık dayanağı, yatırımcı buluşmalarına iştirak imkânının yanı sıra projelerini tanıtabilecekleri ve iş potansiyellerini artırabilecekleri bir platform sağlanacak.

Tasarım öğrencileri de İskele Atölye’nin imkânlarından yararlanabilecek

İskeleLAB Programı ile tasarım öğrencilerinin lisans bitirme ödevleri, lisansüstü projeleri ve müsabaka kümelerinin hazırlık süreçlerine dayanak olunacak. Program müracaatları web sitesi üzerinden alınacak ve proje müddetince açık olacak. Öğrenciler, müracaatlarının akabinde pahalandırılacak ve randevu oluşturdukları süreç içinde atölyedeki tüm imkânları en fazla bir aylık mühletle kullanabilecek. Öğrencilerin proje çalışmalarına nazaran gerekli durumlarda kullanım mühletini uzatma hakkı verilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu