Ekonomi

ISO’dan KOBİ’lere 1,5 milyon euro hibe

İstanbul Sanayi Odası (İSO), kapsamında 8 ülkeden 11 ortakla hayata geçirdiği MIND4MACHINES projesi ile KOBİ’lerin ve endüstri 4.0 alanında akıllı dijital çözümler üreten start-up’ların inovasyon çabalarına finansal destek sağlamayı planlıyor. Koordinatörlüğünü yaptığı Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programı’nın

ICI’den yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınıyla hızlanan dijital dönüşüm, küresel çapta şirketleri hem teknoloji hem de ürün geliştirmeye yönlendiriyor. Bu kapsamda İSO, KOBİ’lerin can damarı olan bir projeyi hayata geçirdi.

MIND4MACHINES projesinin koordinatörü olan İSO, imalat sanayi için endüstri 4.0 alanında akıllı dijital çözümler üreten KOBİ’lerin ve startup’ların inovasyon çabalarına finansal destek sağlamayı hedefliyor.

Aynı zamanda ISO, proje kapsamındaki hızlandırma programı ve diğer faaliyetlerle çarpan etkisi yaratmayı hedefliyor. Proje ile AB Yeşil Mutabakatı kapsamında yoğun olarak güç ve kaynak kullanan sektörlerin sürdürülebilir, sıfır karbonlu ve akıllı üretim yapısına dönüşümü için geliştirilen çözümlerin pazarda yaygınlaştırılmasına da katkı sağlanması amaçlanıyor.

8 ülkeden 11 kuruluşun İSO ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren KOBİ’ler diğer ilgili paydaşlarla iş birliği kuruyor, dijitalleşme değer zincirinde yenilikçi çözüm fikirleri geliştiriyor ve doğrulama gerçekleştiriyor. ve bu fikirleri pazara yakın bir ürüne dönüştürmek için demonstrasyon çalışmaları. desteklenir. Ayrıca KOBİ’lerin dijital teknolojiyi kullanarak üretim süreçlerini iyileştirmeleri amaçlanmaktadır.

İlk davette kazanan projeler açıklandı

MIND4MACHINES projesi kapsamında KOBİ’lere kaynak aktarımı için hazırlanan Üretimde Dijitalleşme 1. Çağrı sonuçları açıklandı.

Buna göre, 1. Çağrı’da toplam 202 proje başvurusu ortasında fonlanan proje sayısı 21 olarak belirlendi.

1. Çağrıda “İnovasyon” desteği alan 18 projeye toplam 1 milyon 471 bin 390 Avro, “Pazar” alan 3 projeye 89 bin 400 Avro olmak üzere toplam 1 milyon 560 bin 790 Avro bağış yapılacak. Giriş” desteği. 1. Çağrıda fonlanan Türk Ana Başvuru Sahibi firma sayısı 3’tür.

İnovasyonu esas alacak 18 firma arasında Türkiye’den 5 firma bulunuyor. Buna göre, Türkiye’den asıl başvuru sahibi Enforma Bilişim ve ikinci başvuru sahibi Hollanda merkezli PlusClouds, sektör ortaklarıyla yürütecekleri proje için 100 bin Euro, Orta Düzey Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri 60 bin Euro almaya hak kazandı. Anadolu Isuzu Otomotiv ve Kocaer Çelik.

Yine Türkiye’den Mayteks Örme Sanayi, İspanyol Amper’in sektör ortağı olarak 114 bin Euro’luk hibeyi, ikinci başvuru sahibi ise Eliar Elektrik Sanayi’yi paylaşacak. Aynı şekilde MOSİ Tekstil, sektör ortağı olduğu İtalyan Tr2 srls ile birlikte 58.500 Euro hibe alacak. Pazara Girişi desteklemek için Khenda Teknoloji A.Ş. Türkiye’den. 29 bin 900 euro ek ödemeye hak kazandı.

AB hibe tutarı 5 milyon avro

2021 yılında hayata geçecek ve toplam 36 ay sürecek projeye AB’nin hibe tutarı yaklaşık 5 milyon Euro. Proje bütçesinin yaklaşık yüzde 78’i, doğrudan mali destek ve ek hizmetler aracılığıyla KOBİ’lerde inovasyonu desteklemek için kullanılıyor.

Projenin diğer ortakları arasında Türkiye’den İstanbul Kalkınma Ajansı (ISTKA), Almanya’dan Baden-Würtemberg Connected Association (BWCON) ve Silicon Saxony Association (SISAS), İspanya’dan Madrid Bölgesi Metal Sanayi İşletmeleri Derneği (AECIM) yer alıyor. , Kuzey-Batı Bölgesel Kalkınma Ajansı (NWRDA) ve Romanya’dan Otomasyon/ Bilişimde Bilimsel Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Enstitüsü (IPA-SA), İtalya’dan İnovasyon Kümesi-Akıllı Ürünler ve İmalat (MESAP), Bulgaristan Sanayi Kümesinden Elektrikli Araçlar ( EVIC) ve Finlandiya’dan VTT Teknik Araştırma Merkezi ve İrlanda’dan F6S.

Proje, başvuru sürecinde belirlenen 6 iş paketi çerçevesinde belirli bir görev dağılımı kapsamında yürütülmektedir. Farklı ortaklar, uzmanlıklarına bağlı olarak her iş paketinin ve altındaki görevlerin liderliğini üstlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu