Haber

İstanbul Üniversitesi’nden iddialara yanıt

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitede görev yapan bir öğretim üyesiyle ilgili bir köşe yazısında çıkan tartışmaya ilişkin. “Söz konusu haber, en hafif deyimiyle yanlış bilgilendirmeden kaynaklanmıştır. Haberin yazılmasından önce, bilginin Üniversitemiz Rektörü tarafından yazar tarafından teyit edilmemesi gazetecilik etiğine uygun düşmemiştir.”açıklama yaptı.

Rektörlükten yapılan açıklamada, 5 Mayıs’ta “Doçentlik yaptığınız evde çocuklarınız ölecek” başlıklı yazıda, üniversite aleyhine bazı gerçek dışı iddiaların ileri sürüldüğü ve bu nedenle doçentlik yaptığı belirtildi. bir açıklama yapılması gerekiyordu.

Açıklamada, Türkiye’deki tüm üniversitelerde olduğu gibi İÜ’de de tıp, eczacılık, diş hekimliği ve mimarlık fakültelerinde ilgili alanın tarihi, etiği ve ideolojisi ile ilgili derslerin verildiği, bu fakültelerde alanında uzman akademisyenlerin istihdam edildiği belirtildi. bu alanlar Durum açıkça ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu ekibin mimarlık tarihi alanında açıldığı ve ekibe atanan adayın Mimarlık Fakültesi’nin ilgili alanında görev almış bir öğretim üyesi olduğu belirtildi.

“Kadroya başvuran adayın sözlü sınavı Üniversitelerarası Kurulca belirlenen ulusal kurul tarafından yapılmış ve aday başarılı bulunmuştur. Maddede de belirtildiği gibi ilk heyet ataması laf konusu değildir. heyet üyelerinin raporunu sunmadan emekli olması ve diğer heyet üyesinin alanında uzmanlığının bulunmaması, ilgili uzmanın Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi olması nedeniyle komisyon oluşturulması yasal zorunluluk haline gelmiştir. mimarlık tarihi, onu mimari projelerde imza sahibi yapmaz. Bu tür projelerde imza sahibi olmanın kriterleri mevzuatta açık bir şekilde belirtilmiştir.”

Açıklamada, “Söz konusu haber, en hafif deyimiyle yanlış bilgilendirmeden kaynaklanmıştır. Haberin yazılmasından önce, bilginin Üniversitemiz Rektörü tarafından yazar tarafından teyit edilmemesi habercilik etiğine uygun düşmemektedir. ” kelime yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu