Haber

İtalya’da anıtlara zarar verenlere 60 bin euro para cezası verilecek

İtalya’da anıtlara veya diğer kültürel ve tarihi alanlara zarar verenlere 60 bin avroya kadar para cezası verilmesini öngören yasa tasarısı kabine toplantısında onaylandı. Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano’nun desteklediği yeni yasa tasarısına göre, para cezalarından elde edilecek para onarım ve temizlik masraflarını karşılamak için kullanılacak.

“Anıtlara ve sanat alanlarına yönelik saldırılar herkesin ekonomik olarak zarar görmesine neden oluyor” diyen Sangiuliano, geçtiğimiz günlerde Torino’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 15. yüzyıldan kalma Palazzo Madama’nın tahrip edildiğini sözlerine ekledi. Palazzo Madama’nın cephesini temizlemek için 40 bin avro harcandığını sözlerine ekleyen bakan, “Bu eylemleri kim gerçekleştiriyorsa, mali sorumluluğu üstlenmek zorundadır.” dedi.

Son günlerde iklim değişikliğini protesto eden çevre aktivistleri, İspanyol Merdivenleri’nin altında bulunan Bernini oymalı Fontana della Barcaccia’nın sularına siyah boya döktüler. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu