Haber

İzmir afet bölgesiyle dayanışmasını sürdürüyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin üzerinden bir yıl geçti. Afetin ilk gününden itibaren tüm birimleriyle bölgedeki yaraları saran İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremzedelere konteynerlerden psikolojik desteğe kadar her konuda destek verdi. Bir Ev Kirala ve Umut Hareketi kampanyalarıyla büyük bir dayanışma hareketi başlatan İzmir, hâlâ afet bölgesinden çekilmiyor. Lider Tunç Soyer, büyük depremin birinci yıl dönümünde yeniden afet bölgesinde olacak ve depremzedelerle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından kapsamlı bir yardım programı başlattı. Hatay, Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta afet adaptasyon merkezleri kurarak çadır kentler ve konteyner kentler kuran Büyükşehir Belediyesi, tüm birimleriyle bölgedeki depremin yaralarını sardı.

Dayanışma çığ gibi büyüdü
Arama kurtarma çalışmalarından barınma sorununun çözümüne, gıda yardımından depremzedelere psikolojik desteğe kadar tüm gücüyle sahada olan Büyükşehir Belediyesi, Bir Ev Kirala ve Umut Hareketi kampanyalarıyla büyük bir dayanışmaya öncülük etti. .
İlk günden bu yana binlerce ton insani yardım malzemesini depremzedelere ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in başlattığı Umut Hareketi ile adeta bölgeye bir dayanışma köprüsü kurdu. İzmir halkının yoğun katılımıyla çığ gibi büyüyen kampanyayla, 247 tır, 149 tır, 6 kamyonet, 3 uçak, 2 gemi, 7 otobüsle deprem bölgesine insani yardım malzemeleri ulaştırıldı.

30 binden fazla ailenin barınma sorunu çözüldü
30 Ekim İzmir depreminde Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı, kira yardımı yapmak veya boş evlerini depremzedelerle kalacak yer ihtiyacı olanlarla buluşturan Tek Kira Tek Ev kampanyası devreye girdi. yine 6 Şubat depremi için. Kampanya Halk TV aracılığıyla da dünyaya duyuruldu. Önder Tunç Soyer’in ev sahipliği yaptığı yardım kampanyasına dünyanın farklı ülkelerinden sanatçılar, gazeteciler, siyasetçiler, belediye başkanları ve gönüllüler katıldı. Böylece 31 bine yakın ailenin barınma sorunu çözüldü. Kampanya dayanışma konserleriyle devam etti. Erol Evgin ve Antakya Medeniyetler Korosu İzmir’de konser vererek kampanyaya destek verdi.

Psikologdan çocuk gelişimi uzmanına
Kampanyayla depremzedelerin bir kısmı gönüllülerin desteğiyle konutlara yerleştirilirken, bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi’nin Buca ve Örnekköy’deki tesislerinde, belediyenin bünyesinde bulunan Hilton Oteli’nin eskiden kullandığı binada ağırlandı. bir hissedar. Kentteki konutlara yerleştirilen afetzedelere 3 sıcak yemek, 24 saat sıcak su, çamaşır, giyim, hijyen ve beslenme desteği sağlandı. Psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimi uzmanlarından oluşan 100 kişilik Psikososyal Destek Çalışma Grubu da depremzedelere destek verdi. Büyükşehir Belediyesi deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta konteyner kentler kuruldu
Büyükşehir Belediyesi, depremin yaşandığı Adıyaman’da biri 184, diğeri 180 konteynerli iki konteyner kent kurdu. Adıyaman’ın Kalemkaş köyünde konteyner kent kuran Büyükşehir Belediyesi, depremzedelere yönelik sağlık ünitelerinden kütüphanelere, Kadın Dayanışma Merkezi’nden çocuklara yönelik Masal Evi’ne kadar pek çok hizmet ünitesinin açılışını da yaptı. Gıda paketlerinden hijyen paketlerine, battaniyeden kıyafete, maskeden çölyak gıda kolisine kadar ihtiyaç duyulan her şey bölgeye gönderildi. Aşevinin kentte kurduğu sahra mutfağıyla yaklaşık 283 bin 220 kişiye yemek dağıtımı yapıldı.
Kahramanmaraş’ta 219 yaşam konteyneri ve 18 sosyal alan konteynerinin elektrik ve mekanik altyapısını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, DİSK’in gönderdiği 120 can konteyneri ve 18 sosyal alan konteynerini bölgedeki yerlerine yerleştirdi. 4 bin 250 metrekare alanda geçmeli taş parke ve 1.920 metre bordür imalatını tamamladı. Kente tonlarca insani yardım malzemesi ulaştırıldı.

Osmaniye Genel Afet Koordinatörü oldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, genel afet koordinatörü olduğu Osmaniye’de 150 konutluk konteyner kent kurdu. Osmaniye’de kurulan sahra mutfağında 166 bin 400 kişiye yemek dağıtımı yapıldı.
CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı afet bölgesindeki 10 ilin genel uyumunu bölerek iş bölümü yapmıştı. Buna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, Osmaniye’nin genel afet koordinatörü oldu.

Hatay’a sahra hastanesi kuruldu
Hatay’da kurulan konteyner kentine 213 konteyner yerleştirildi. Büyükşehir’in seyyar mutfağı aracılığıyla 308 bin 200 kişiye yemek dağıtıldı.
Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’da kurduğu sahra hastanesinde depremzedelere sağlık hizmeti verildi. Türkiye’nin tek belediye hastanesi olan Eşrefpaşa Hastanesi çalışanı hem çadır kentte hem de köylerde halkın ilk adreslerinden biri oldu. Doktor, eczacı, yardımcı sağlık çalışanı, ameliyathane çalışanı, temizlik görevlisi, röntgen ve laboratuvar teknisyeninden oluşan ekibiyle hizmet veren Eşrefpaşa Hastanesi, ameliyathane kurmanın yanı sıra ağız ve diş sağlığında ilk mobil aracı da Türkiye’ye kazandırdı. bölge. 28 Mart 2023 tarihine kadar hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, 11 bin 275 hastayı muayene ve tedavi etti. 1150 hastaya diş tedavisi sağladı.

Malatya’dan,Adana’dan,Gaziantep’ten,Diyarbakır’dan,Şanlıurfa’dan,Mersin’den…
Malatya’ya 53 konteyner gönderen İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda Adana, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mersin’e de tonlarca insani yardım ulaştırdı. Merkezdeki yardımların yanı sıra yıkıma uğrayan dağ köylerine sıcak yemek, gıda, hijyen paketi, yem ve veteriner hizmetleri ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, tespit edilen ihtiyaç bölgeleri tespit ederek yeni plan ve programlar oluşturdu.

Üretici unutulmadı
İzmir Büyükşehir Belediyesi de deprem sonrası bölgeye yem takviyesi yaptı. Osmaniye’de tarımsal kalkınmaya destek olmak amacıyla zeytin ve zeytinyağı üretimini geliştirmek amacıyla 3 bin zeytin fidanı dağıtıldı. Bölgedeki kooperatiflere üretim yapmaları ve gelişmelerini sağlayacak destekler verildi. Bölgedeki fıstıkların katma değerli ürünlere dönüştürülmesi amacıyla fıstık kırma ve yağ çıkarma makinesi hibe edildi. Dokuma tezgahları yeniden canlandırıldı. Kooperatiflere onarım ve yenileme desteği verildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

lacin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu