Haber

Kasaplar Artan Et Fiyatlarından Şikayetçi

MUSTAFA USTASI

Sinoplu kasap Ayhan Koca, “Sabah 4-5 müşterim var. Onlar da 50 liralık kıyma almaya geliyorlar. Vallahi 50 lira kıyma vermeye utanıyorum. Bir parmak et çalıyorsunuz. mantı ya da onun gibi bir şey.” Amerika’dan memleketi Sinop’a gelen ve kasap alışverişi yapan Semih Eren, “Amerika’da yaşıyorum. Dolarım çok var. Dolar olduğu için her şey ucuz. O yüzden kusura bakmayın almayın” dedi. Yanlış biri yok, ben İstanbul’dan 100 lira ile geliyorum. 1 depo 6 silindir araba çünkü 100 dolar 3 bin lira. Benim için 100 lira” dedi.

Sinop’ta kasaplık işiyle uğraşan esnaf, son yıllarda artan maliyetler nedeniyle kar marjlarının düştüğünü ve müşterilerinin alım gücünün kalmadığını ifade etti.

“TAVUK FİYATLARINA TEPKİ BU, TOPRAK MADENCİLİĞİNE SON VERELİM”

Kasap Ayhan Koca dedi ki:

“Geçen sene temmuz ayında kıymanın kilosu 150 liraydı. Şu an 350 lira duruma göre değişiyor. Bazı kasaplarda daha yüksek bazı kasap arkadaşlarda daha ucuza satılıyor. Bu biraz kaliteyle alakalı. etin.Müşterinin alım gücü de düşmüş.Eskiden 2 kilo kıyma alan şimdi 1 kiloya falan düşüyor eskisi gibi değil misafir gelecek konuta yok yemeklerde et konuşulmaz artık bu orta tavukçuluk biraz fazlalaştı insan tavuğa yöneliyor insan 11 bin 400 lira maaş alıyor ama kiralar yüksek tüketim fazla gelir yok gelir var çok zayıf sabah 4-5 müşterim var onlar da 50 lira kıyma almaya geliyorlar valla 50 lira kıyma vermeye utanıyorum mantıda parmak et falan çalıyorsun Böyle.Üst yetkililer bu konuda hemfikir.Gelip fiyatları yüksek bulup da et almayanlar bile var. Bırakın kıymayı tavuğun fiyatına tepki gösterenler var. Şu anda tavuğun kilogramı 140 lira. Buna tepki gösterenler bile var. Hareketsiz kalmıyor. O dalda yükselmeye başlayacak.”

“FİYATLARA TEPKİ VERMEYEN MÜŞTERİ OLMAZ”

Kasap İbrahim Arslan şunları söyledi:

“Temmuz 2020’de etin kilogramı 120 lira civarındaydı. Temmuz 2023’te 330 liraydı. Ortada yüzde 200’lük bir değişim oldu. Bu müşterinin alımında da bizim de satışımızda da her şeyi değiştirdi. Ne kasap esnafı ne de kasap esnafı. müşteri bu durumdan memnun biz memnun değiliz bu müşteriye zam olarak yansıyor yüzde 200 artışın sebeplerinden biri de bu fiyattan tepki vermeyen müşteri kalmadı artık insanlar bilinçlendi hadise. onlar ne yapsınlar ya biz ne yapalım ucuza alamıyoruz ucuza satalım. bir maliyeti var. Bu işin de sirkülasyonu var. Aylık giderlerimiz var. Bunu bir formda örtmemiz gerekiyor. İşin aslını öğrenmek istiyorsanız, günü kurtarmaya çalışıyoruz.”

“3 BİN LİRA BENİM İÇİN 100 LİRA”

Amerika’dan memleketi Sinop’a gelen ve kasap alışverişi yapan Semih Eren, “Amerika’da yaşıyorum. Dolarım çok var. Dolar olduğu için her şey ucuz, kusura bakmayın kimse almasın” dedi. Yanlış anlama İstanbul’dan geliyorum 100 lirayla geliyorum 1 depo 6 silindirli araba çünkü 100 dolar 3 bin lira 100 lira benim için” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu