Haber

Kayseri protokolü turizm cenneti Soğanlı Vadisi’nde

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, her adımında ayrı bir keyfin yaşandığı Soğanlı Vadisi’ndeki tanıtım faaliyetlerine Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve ‘CZN Burak’ lakaplı fenomen şef Burak Özdemir ile birlikte katıldı.

Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin el ele, gönül gönüle yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Yeşilhisar’ı güzelleştirmek için tarihi eser onarımı, meydan düzenlemesi, yol yapım çalışmaları ve yürüyüş yolları gibi yatırımlar yapılıyor. İlçenin turizmin yeni adresi Soğanlı Vadisi’nde yapılan çalışmalarla bölgenin tanıtımına ara verilmedi. devam ediyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve ‘CZN Burak’ lakaplı fenomen şef Burak Özdemir ile Soğanlı Vadisi’ni keşfetti. Büyükkılıç ve Çiçek, sabahın ilk ışıklarıyla bölgeye giden ve balon uçuşuna katılan CZN Burak’ın balona binerek havadan süper bir manzara eşliğinde bölgeyi inceleyen heyecanını paylaştı.

Başkan Büyükkılıç, balon uçuşu sırasında havada pastırma doğrayan CZN Burak’a ‘Pastırmaları iyi doğradık mı?’ diye sordu. Şef Burak, ‘Uçuş adrenalin yüklüydü. ‘Biraz kalın oldu başkanım’ dediğimde Büyükkılıç, “Olmaz. Akışa verdin. Yerinde ve uygun bir şekilde doğrayalım” dedi. CZN Burak, Önder Büyükkılıç’a “Başın sağolsun başkanım. Sağol” dedi.

Vali Gökmen Çiçek ve CZN Burak ile birlikte Soğanlı Vadisi’nin özel ve nadide güzelliklerini keşfeden Önder Büyükkılıç, tarihi kiliseleri de gezerek bölgede yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Kilisenin tarihi duvarlarındaki freskler ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Büyükkılıç, Kayseri’nin bir çekim merkezi olduğuna işaret ederek, “Bizim Kapadokyamız, Erciyes’imiz ile bir İç Anadolu bölgesi olarak değerlendiriyoruz. inanç turizminin merkezi olmayı bir zenginlik olarak görüyoruz. İnanç turizminin merkezlerinden biri olan Soğanlı Vadimizi değerli Valimiz ile dayanışma içinde hizmete açıyoruz.”

“TARİHİN EN GÜZEL ZENGİNLİKLERİNİN OLDUĞU BİR BÖLGEDEYİZ”

Turist kümelerinin farklı ülkelerden bölgeye geldiğine dikkati çeken Büyükkılıç, “Avrupa’dan hatta Amerika, Hindistan ve Rusya’dan gelen turist kümeleri burada hem inanç turizmi bağlamında hem de balon turizmi bağlamında bizim çalışmalarımızı görüyor. Tarihin en keyifli zenginliklerinin yaşandığı, Sultan Sazlığı’nın ayrı bir zenginlik kattığı, açık hava müzesi olan Kayseri merkezinin ayrı bir keyif kattığı bir bölgedeyiz. Katkı sağlayanlara teşekkür ederiz. Bölgemize Yeşilhisarımıza hayırlı olsun diyorum. Her yöre başka ama burası başka, Kapuzbaşı’nı da unutmayalım diyorum” dedi.

Vali Gökmen Çiçek, Soğanlı Vadisi’nin özellikle Avrupalı ​​turistlerin ilgisini çeken bir bölge olduğunu vurgulayarak, “Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte Kayseri Valiliği olarak burası ile ilgili bir turizm atağı başlattık. Bir yandan balon turizminin başlaması, diğer yandan inanç turizmi ile ilgili kiliselere Avrupa’dan gelen yoğun talep, kiliselerin restorasyon çalışmaları, özellikle kent meydanı düzenlemeleri başlattığımız seferberlik oldu.”

“SEFERBERLİĞİMİZİN MEYVELERİNİ ALDIĞIMIZI DUYMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ”

Çok çalıştıklarını ve tanıtım atağı başlattıklarının altını çizen Vali Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda arkadaşlarımızla birlikte başlattığımız çalışmaların meyvelerini aldığımızı hissetmek ve görmek bizi çok mutlu ediyor. günler geçtikten sonra köylüler ve burada yaşayan insanlar. Şu anda çok önemli bir geliş var, çok önemli bir istek var. Özellikle şu anda Soğanlı Vadisi üzerinde 14 balon uçuyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimizi orada, restoranlarımızda, bölgedeki restoranlarımızda ağırlıyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Ekonomik olarak da önemli bir canlanma başlattı ama Büyükşehir Belediyemizin başlattığı proje hızla devam ediyor. Umarım sonuna geldiğimizde hatasız bir otel projemiz olur. Otel projemiz bittiğinde bambaşka bir Soğanlı olacak. ‘Baharda bir Soğanlı daha gelir’ diye Kayseri’de hep bir söyleyişimiz oldu. Artık bahar gelmek üzere, biz de buna göre çalışmalarımızı hızlandırdık. Yazın bir başka olan, tüm hemşehrilerimizle cıvıl cıvıl, turist dolu Soğanlı Vadisi’ni inşallah görürüz.”

“BU YERİ GÖRMEYEN, BİLMEYEN, DUYMAYANLAR KALMAK İSTİYORUZ”

Son olarak Vali Çiçek, “Kayseri Valisi olarak Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı, Yeşilhisar Belediye Başkanı ve Yeşilhisar Kaymakamının burayı görmeden, bilmeden, duymadan kalmamasını istiyoruz. Tüm Türkiye’nin bu eşsiz bölgeyi görmesini istiyor ve herkesi buraya davet ediyoruz.” Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, bölgenin turizmle öne çıkmaya başladığını belirterek, “Tabii ülkemizin her bölgesi güzel. İlçemize tarım ve turizm ilçesi dedik ama Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla daha da öne çıkmaya başladı. İnşallah bu bölgeyi tanıtacağız. Tebrikler. Tüm vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Büyükkılıç ve Vali Çiçek’e Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş ve Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu