İş

Kayseri Şeker’den dev enerji yatırımı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Şeker, hem ekonomik hem de çevreye duyarlı Akışkan Yataklı Kömür Kazanı Projesi’ni hayata geçirmek için ilk adımını Boğazlıyan Şeker Mamulleri ve Entegre Tesisi’nde attı.

Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Garnizon Komutanı Askeri Şube Başkanı Yusuf Çakmak, Boğazlıyan İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Sezer, Boğazlıyan Ticaret Borsası Başkanı Harun Halıcı, İlçe Tarım Müdürü Burhan Kale, MHP İlçe Başkanı Selahattin Demiroğlu, Kayseri Pancarcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Dede, Genel Müdür İsmail Gedik’in yanı sıra STK Temsilcileri, çiftçiler ve çalışanlar katıldı.

Kayseri Şeker ve Mimsan Kümelenmesi işbirliğiyle yürütülecek projenin enerji tasarrufuna büyük katkı sağlayacağı da vurgulandı.

Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, 2011 yılından bu yana yapılan dev yatırımları sıralayarak duygularını şöyle dile getirdi: Bu fabrika 2011 yılında 10 bin ton pancar işleme kapasitesine sahipken, bu yatırımlarla birlikte günlük 14 bin 500 ton pancar işleme kapasitesine sahip olup, aynı zamanda şeker kalitesi ve işletme verimliliği ile Avrupa standartlarının üzerine çıkarılmıştır. ihtiyaçlar.

Bu yatırımlara neden ihtiyaç duyulduğu hakkında konuşmam gerekirse, yerli linyit kömürü ile faaliyet gösterecek olan doğal ülkemizin doğal gaz ithal ettiğini dikkate alırsak, bu yatırım enerji bağımlılığının, maliyetin azaltılmasına değerli bir katkı sağlayacaktır. gücü azalacaktır. Fabrikaların geleceğini kurtarıyoruz” dedi. . Ekim ayında tamamlanması beklenen bu yatırımın kendisini bir buçuk kampanya döneminde amorti edeceğini bildiren Önder Akay, ülkemize ve Büyük Kayseri Şeker Ailesi’ne hayırlı olmasını diledi.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar yaptığı konuşmada, “İlçemizin büyüme ve gelişmesinde Boğazlıyan Şeker’in çok ayrı bir yeri ve değeri var” diyerek tüm Boğazlıyan adına Başkan Akay’a teşekkürlerini iletti.

Açılış töreninin son konuşmasını yapan Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, ‘Öyle bir kurumdan bahsediyoruz ki Kayseri Şeker’de herkes paydaş ve gördüğüm kadarıyla güzel bir idari yapılanma var. çiftçileri ve paydaşlarıyla ilgilenen bir şirkettir. Bunun için teşekkür ederim. Güç tüm dünya için çok değerlidir. Ülkemizde dışa bağımlı elektrik sorununu çözen kurumlar bir sıfır önde başlıyor. Bu yatırımın çok değerli olduğunu düşünüyorum, bir buçuk kampanya döneminde kendini amorti etmesi çok değerli, bunun çiftçimizi, çalışanlarımızı ve hatta pancar fiyatlarını olumlu etkileyeceğini düşünüyor, bu keyifli açılışın hayırlara vesile olmasını diliyorum. hayırlı olsun” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu