Ekonomi

Küresel merkez bankaları yüksek faiz oranlarının devam edeceğini tahmin ediyor

Bugün, aralarında İngiltere Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın da bulunduğu dünyanın üç büyük merkez bankası, politika faiz oranları açısından “uzun süre daha yüksek” bir modele giriyor gibi görünüyor. Bu gelişmenin; enflasyon eğilimleri, ABD büyümesinin sağlamlığı, Avrupa ve İngiltere’deki yavaşlamanın ciddiyeti, küresel ilgi çeken borçlanma maliyetlerindeki artışın sürdürülebilirliği gibi pek çok faktöre bağlı olduğu görülüyor.

Merkez bankacıları henüz senkronize faiz artırımlarının sona erdiğini açıklamadı. Çarşamba günü Fed Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, %2’lik enflasyon hedefine ulaşma konusundaki kararlılıklarını yinelediler ve enflasyonist baskıların devam etmesi halinde gösterge kısa vadeli faiz oranlarında daha fazla artışa açık olduklarını belirttiler.

İngiltere Merkez Bankası’nın son toplantı tutanakları faiz oranlarında olası bir zirveye işaret ediyordu. Piyasa beklentileri, faiz oranlarının İngiltere, ABD ve Avro Bölgesi’ndeki en yüksek seviyelerinde veya bu seviyelere yakın olduğuna işaret ediyor. Bu bölgelerdeki para politikası yapıcıları mevcut para politikasını kısıtlayıcı olarak tanımlarken, yatırımcılar yüksek faiz oranlarının 2024 ortalarına kadar devam etmesini bekliyor.

Hem İngiltere hem de ABD politika yapıcıları, piyasaya dayalı faiz oranlarındaki artışın büyük gelişmiş ekonomilerdeki ekonomik aktiviteyi azaltabileceğini belirtti. Bu, halihazırda sıfıra yakın olan Avro Bölgesi ve Birleşik Krallık’taki büyümeyi daha da yavaşlatacak ve ABD’de bu yılın üçüncü çeyreğinde görülen %4,9’luk hızlı büyümeyi yavaşlatacaktır.

Büyük ölçüde yatırımcılar tarafından belirlenen ancak merkez bankalarının kısa vadeli politika faiz oranlarından etkilenen uzun vadeli devlet tahvili getirileri, özellikle ABD’de önemli oranda arttı. Bu artışın bir kısmı, mevcut döngüde küresel siyasi faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki piyasa beklentilerinden kaynaklanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçtiğimiz hafta faiz oranlarını değiştirmeyerek art arda 10 faiz artırımına son verdi. Euro Bölgesi enflasyonundaki hızlı düşüşe ve küçülen ekonomiye rağmen yetkililer faiz indirimine ilişkin tartışmaları reddetti. Kredi yaratmadaki çöküşle birlikte ECB’nin faiz artırımlarına son vermesi muhtemel ve faizler şu anda rekor seviyelerde.

Hala düşük enflasyonla mücadele eden Japonya Merkez Bankası bir istisnadır. Ancak orada bile yetkililer, gelecek yıl gevşek para duruşundan uzaklaşacaklarını öngörüyor. Diğer gelişmiş ekonomilerdeki yüksek faiz oranları yenin zayıflamasına ve Japon enflasyonunun yükselmesine neden olursa bu süreç hızlanabilir.

Frankfurt, Londra ve Washington’daki politika yapıcılar, enflasyon etkin bir şekilde kontrol altına alınana kadar faiz indirimlerinin dikkate alınmayacağını eşit şekilde ifade ettiler. Enflasyonun %3,4 ile hedefe en yakın olduğu ABD’de bile bu sürecin daha uzun sürmesi bekleniyor.

Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Enflasyonu zaman içinde sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye düşürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmeye ve enflasyonun bu hedefe doğru ilerlediğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı tutmaya kararlıyız” dedi.

Merkez bankaları temkinli olmaya devam ederken, enflasyonu kontrol altına almanın yolu inişli çıkışlı ve zaman alıcı olabilir. Powell, enflasyondaki ilerlemenin “muhtemelen parça parça olacağını” ve “biraz zaman alacağını” kaydetti. Bu temkinli yaklaşım, zorunlu olmadıkça daha fazla faiz artışından kaçınılacağına işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberacigol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu