Ekonomi

Makbuz üzerine KDV oyununa 415 milyon TL ceza

KDV’nin artmasıyla birlikte esnafın makbuz üzerindeki KDV oyunları da arttı. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, gittiği iki restoranda kendisinden farklı oranlarda KDV alındığını açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı grupları tarafından gerçekleştirilen denetimlerde, yiyecek-içecek branşı başta olmak üzere hizmet işletmelerinde düşük KDV oranlarının uygulanması, kira gelirlerinin eksik beyan edilmesi gibi birçok konuda tespitlerde bulundu.

235 bin vergi mükellefi denetlendi

Denetimlerini düzenli olarak yapan Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı gruplar, birçok şubedeki iş yerlerini ziyaret etti. 2023 yılında yaklaşık 235 bin mükellef tarafından yapılan kontrollerde yaklaşık 415 milyon TL usulsüzlük/özel usulsüzlük cezası kesildi. Anlık baskınlarda grupların da kontrollere gittiği belirtilirken, 189 ihbar hattına yapılan şikayetlere anında yanıt verildiği ve hızlı bir şekilde uzmanların gönderildiği belirtildi.

ALO 189’U ARAYACAKLAR

Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, vatandaşların KDV kaçakçılığına karşı dikkatli olması gerektiğini belirterek, “KDV oranı düşük yazılırsa devlete daha az vergi verir. Burada Gelir İdaresi Başkanlığı gerekli yaptırımı uygulamalıdır. Vatandaşlar böyle bir durumla karşılaştıklarında Alo 189’a şikayette bulunabiliyor. Ayrıca ilgili belediyenin zabıta müdürlüğüne şikayet hakları da var” dedi.

BAKAN ŞİMŞEK DUYARSIZ DEĞİLDİ

Sosyal medyada bir vatandaş, iki farklı işletmeyi karşılaştırarak, bir işletmenin gıda satışlarında düşük KDV ödemek için içeceklerde fiş kestiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kısa sürede 3 milyondan fazla izlenen paylaşıma kayıtsız kalmadı ve paylaşımı alıntılayarak, “Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Bu ve benzeri konular Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili birimlerince takip edilecektir”yazmıştı.

kandira-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu