Haber

Mültecileri taşıyan tekne battı: En az 78 ölü

Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında bir teknenin batması sonucu en az 78 kişinin hayatını kaybettiği, 104 kişinin ise sağ olarak kurtarıldığı bildirildi.

Mültecileri taşıyan balıkçı teknesinin Mora’da yaklaşık 75 km aralıklarla battığı açıklandı.

Yunan kıyı güvenliğinin açıkladığı son bilgilere göre, boğularak hayatını kaybeden 78 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Canlı olarak kurtarılan 104 kişinin Mora’nın güneyindeki Kalamata’ya götürüldüğü, en az dört kişinin de tedavi için hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Geniş çaplı operasyon devam ediyor

Teknede kaç kişinin olduğunun bilinmediği ve ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Yunanistan, bölgede başlatılan geniş çaplı arama kurtarma operasyonuna 6 kıyı güvenlik gemisi, bir donanma firkateyni, bir askeri nakliye uçağı, bir hava kuvvetleri helikopteri, çok sayıda özel gemi ve bir insansız hava aracı ile Avrupa Birliği’nin eşlik ettiğini söyledi. Operasyonda sınır savunma teşkilatı Frontex de yer aldı. sahip olduğunu açıkladı

“Destek önerisi” reddedildi

Libya’dan İtalya’ya gitmek üzere yola çıkan balıkçı teknesinin dün uluslararası sularda bir Frontex uçağı ve oradan geçen iki farklı gemi tarafından görüldüğü paylaşıldı.

Yunan makamlarının gece geç saatlerde tekneye ilettiği, “destek teklifinin” teknedekiler tarafından kabul edilmediği, teknenin sabah saatlerinde Mora’nın Navarin Kalesi açıklarında alabora olması sonucu battığı belirtildi. .

Yunan basını, teknedeki yolcuların çoğunun erkek olduğunu ve çoğunun 20’li yaşlarında olduğunu duyurdu. Hangi ülkeden oldukları henüz açıklanmadı.


Hayatta kalanlar Mora’nın güneyindeki Kalamata’ya götürülüyor.Fotoğraf: EUROKINISSI/REUTERS

BMMYK: Bu trajik ölümler önlenebilir

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) Yunanistan ofisi, ölümleri “yürek burkan” olarak nitelendirdi.

Cesetleri bulunup kurtarılanlar dışında yüzlerce kişinin de kaybolmuş olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Denizdeki bu trajik ölümler önlenebilir. Kaçmak zorunda kalanlar için daha güvenli yollara ihtiyacımız var. Hayatlarını tehdit eden imkansız seçimlerle bırakılmamalılar.”

Avrupa’ya geçmek isteyen 81 sığınmacının da bugün Girit adası açıklarında kurtarıldığı açıklandı. Pazar günü 90 mülteci denizden kurtarıldı.

Orta Doğu, Asya ve Afrika’dan Avrupa’ya ulaşmak isteyen mülteciler için Yunanistan önemli bir geçiş güzergahı oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre bu yıl İtalya, İspanya, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs’a ulaşan mülteci sayısı 72 bine ulaştı.

Reuters, AFP, AP, dpa/DA, EC

haber-osmaneli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu