Ekonomi

Nanox AI yazılımı osteoporoz risk tespitini artırıyor

PETACH TIKVA, İsrail – Tıbbi görüntüleme teknolojisi şirketi Nanox’un (NASDAQ: NNOX) bir iştiraki olan Nanox.AI, yapay zeka çözümü HealthVCF’nin rutin BT taramaları sırasında vertebral kompresyon kırıklarının (VCF’ler) tespitini önemli ölçüde artırdığını bildirdi. Bu kırıklar osteoporoz riskinin önemli bir göstergesidir.

Tedavi için Yapay Zeka Destekli OsteoPoroz Tespiti (ADOPT) çalışmasından elde edilen ilk bulgular, HealthVCF kullanımının Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti’nin ulusal ortalamasından altı kat daha fazla VCF’li hastanın tespit edilmesini sağladığını göstermektedir.

Şubat 2025’e kadar devam edecek olan ADOPT çalışması, daha önce tespit edilmemiş VCF’leri olan 2.400’den fazla hastayı takip değerlendirmeleri için işaretlemiştir. Hasta tespitindeki bu artış, Southampton NHS Foundation Trust Üniversite Hastanesi de dahil olmak üzere ADOPT tesislerinde gözlemlenmiştir. HealthVCF kemik çözümü, tanımlama oranlarının iyileştirilmesi ve ardından takip bakımı için Kırık İrtibat Servisi (FLS) veri tabanına dahil edilmesiyle tanınmaktadır.

Osteoporoz, tipik olarak 50 yaşın üzerindeki yetişkinleri etkileyen, kemiklerin zayıflamasına ve kırıklara yol açan ilerleyici bir kemik hastalığıdır. VCF’ler hastalık için güçlü bir risk faktörü olmasına rağmen genellikle göz ardı edilmektedir. Dünya Osteoporoz Kongresi, osteoporoz vakalarındaki vertebral kompresyon kırıklarının yaklaşık %66’sının tespit edilmediğini veya bildirilmediğini tahmin etmektedir.

Araştırmaya liderlik eden Oxford Üniversitesi’nden Profesör Kassim Javaid, yapay zekanın VCF’leri tanımlama potansiyeline dikkat çekerek, bunun erken osteoporoz teşhisi ve tedavisine yol açabileceğini, böylece kırık riskini ve sağlık hizmeti maliyetlerini azaltabileceğini belirtti.

Çalışmanın bulguları, osteoporoz bakımında erken teşhis ve müdahalenin öneminin altını çiziyor. Mevcut modern tedavilerle erken müdahale kemik gücünü artırabilir ve kırık riskini azaltabilir. ADOPT çalışması, yapay zeka teknolojisinin sağlık sistemlerine entegre edilmesinin gerçek dünyadaki etkisini ve potansiyel maliyet tasarruflarını göstermeyi amaçlamaktadır.

Nanox.AI ayrıca düşük kemik mineral yoğunluğunu vurgulayabilen ve tespit edilen VCF’lerin ciddiyetini ölçebilen HealthVCF’nin HealthOST adlı güncellenmiş bir versiyonunu geliştirdi. HealthOST, Nisan 2022’de FDA 510(K) iznini almıştır.

Bu makaledeki bilgiler Nano-X Imaging LTD. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

otlukbeli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu