Haber

Nurdağı’ndaki tarım alanlarına akıllı tarım uygulaması

Nurdağı’nda 100 dönümden az tarım arazisi bulunan, depremden etkilenen tüm çiftçilerin kullanımına yönelik kurulan Akıllı Basınçlı Sulama Sisteminin ekipmanları; Akıllı Sulama Anahtarı ve Nem Ölçer Sensörü dağıtıldı. Projede minimum sulama ile maksimum verim elde edilmesi amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Nurdağı Belediye Başkanı Yakup Bahar, Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep Ziraat Odaları Birliği Başkanı ve Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Nurdağı Ziraat Odası Lideri Kemal Belpınar, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık ve çiftçiler katıldı.

ÇİFTÇİ GSM ÜZERİNDEN YERİNİ KONTROL EDEBİLECEK

Proje kapsamında geliştirilen yazılımla toprağa yerleştirilen nem sensörleri sinyal gönderecek. Bunun üzerine bitkinin nem ve su ihtiyacına göre sisteme gönderilen uyarı sayesinde çiftçi tarlasına gitmeden sulama yapabilecek. Ayrıca ekili arazilerinin son durumunu görmek isteyen çiftçiler de GSM üzerinden inceleme yapabilecek. Bilinçli sulamanın getirdiği sağlıklı toprak formu ile hastalık olasılığı azaltılmış bitkilerden hasat zamanında en yüksek ürün verimi beklenir.

TESİS İÇİN MAKRO VE MİKRO BESİN FİYATLARI MOBİL ANALİZ LABORATUVARI VE TOPRAK TARAMA SİSTEMİ İLE BELİRLENECEK!

Akıllı Basınçlı Sulama Sistemi Projesi ekipman dağıtım töreninin ardından Lider Fatma Şahin ve protokol, bu projeyle entegre çalışan Taşınabilir Analiz Laboratuvarı ve Toprak Eleme Sisteminin bulunduğu tesiste incelemelerde bulundu.

Akıllı Basınçlı Sulama Sisteminin ilk ayağı olan Portatif Analiz Laboratuvarı ve Toprak Eleme Sistemi sayesinde yerlerden alınan toprak, yaprak ve su numuneleri ilk aşamada analiz edilerek Portatif Analiz Laboratuvarına gönderilecek. Buradan alınan numuneler ölçülerek mevcut alanda daha önce işlenmiş veya dikilmiş toprak veya bitkinin makro ve mikro besin değerleri belirlenecek.

ŞAHİN: SUYU VE TOPRAĞIYI YÖNETEN, DÜNYAYI HÜKÜMET EDER

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada yaptığı konuşmada toprağa bilimsel yaklaşımın değerinden bahsederek, şunları söyledi: “İşi uzmanlarına vermekten gurur duyuyoruz. Teknik grubumuzun her biri niteliklidir. İyi bir dinleyici olarak yönetmek görevimizdir. Allah’ın izniyle Türkiye Yüzyılı başladı. Bu yüzyıl çok değerli. Bugün burada bu projeleri hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 7 ay önce canımızı enkazın altından kazıyorduk. Bugün bunları konuşma fırsatı bulan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Siz çiftçilerimiz bizim gururumuzsunuz. Allah’ın izniyle Nurdağı’nda en kısa sürede yeşil bir ekonomi kuracağız. Suya ve toprağa hükmeden, dünyaya hükmeder. Bu şehirde bunu başaracağız. “Deprem bölgesinin güzelleşmesini yeşil ekonomiyle başaracağız.”dedi.

“ARTIK AKILLI TARIM ALTYAPIMIZI OLUŞTURDUK”

Taşınabilir Analiz Laboratuvarı ve Toprak Tarama Sistemini, insanın günlük hayatta yaptığı analizlerle karşılaştıran Lider Fatma Şahin, şunları söyledi: “Nasıl ki doktorlar insanların yaptığı analizlerden sonra reçete yazıyorsa, aslında toprakta da durum böyledir. Toprakta ölçümler yapılır. Toprakta eksik olan ne varsa analiz edilir. Reçeteler ziraat mühendislerimiz tarafından yazılmaktadır. Üstüne üstlük toprağın daha iyi verim vermesini ve veriminin artmasını sağlayacak bir altyapı oluşturuluyor. Artık akıllı tarım altyapımızı oluşturduk. Artık mobil laboratuvar kuracağız ve herkes kendi toprak analizini yapabilecek. Neye ihtiyacı olduğunu görebilecek. Bütün çiftçilerimiz bu altyapı konusunda eğitilecek. “Böylece Nurdağı’nda akıllı tarımın altyapısı hızla tamamlanacak.”İfadesini kullandı.

BAKBAK: HAYAT YEMEKLE DEVAM EDİYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, şehrin önemli bir projesi için Nurdağı’nda olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Nurdağı ve İslahiye bizim için önemli tarım bölgeleridir. Çünkü moringa hem biber hem de üzüm açısından önemli ürünlerden biridir. Gıdanın öneminin giderek daha iyi anlaşıldığı bir dönemden geçiyoruz. Pandemi dönemi bu süreçte çok etkili oldu. Hayat gıdayla devam ediyor ve bunun en önemli unsuru da tarım. “Tanrıya şükür, fırsatlarımız var.”söz konusu.

habernarman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu