Haber

Ovakent’te onlarca öğrenci uyuza yakalandı: Endişeliyiz

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY- Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ovakent Mahallesi’ndeki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’nda eğitim gören yetmişin üzerinde öğrencide uyuz vakası tespit edildi. Geçtiğimiz hafta okuldan bir öğretmen Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖB-SEN) ile temasa geçerek öğrencilerin el ve kollarındaki yaralar nedeniyle uyuz hastası olduklarının gözlemlendiğini söyledi. Bu bilgi üzerine bir heyetle okula giderek incelemelerde bulunan TÖBSEN, geçen hafta bir basın açıklamasıyla olayı kamuoyuna duyurdu.

BAŞKA ÖĞRENCİLER VE HATTA ÖĞRETMENLER DE OLABİLİR.

Olayın basına yansımasının ardından Sağlık Bakanlığı’na bağlı 6 çalışan okulda inceleme yaptı. Yapılan incelemenin ardından ilk aşamada 35 öğrencide uyuz olduğu belirlendi. Bu tespitin ardından hafta sonunun başladığını ve Pazartesi günü okuldaki diğer öğrencilerde de uyuz gözlemlediklerini söyleyen öğretmen, süreci şöyle anlattı: “Bakanlıktan 6 çalışan çocukları muayene etti ve uyuz olduklarını doğruladı. Öğrencilerin okula gelmemesine karar verildi. Birkaç gün sonra 40 öğrencide daha benzer yaralanmalar gördük. Yani şu anda 70’ten fazla öğrencide uyuz var. Bunlar bizim tespit ettiğimiz şeyler. İl Milli Eğitim, ‘Sağlık Bakanlığı’na rapor sunacağız, öğrencileri okula almayın’ dedi. Çocuğa ‘Evde ayrı kalın, eşyalarınızı ayrı tutun’ dedim. Çocuk, evdekilerin de yaralandığını söyledi. Uyuzun yumurtalık dönemi vardır ve 40 gün sonra ortaya çıkar. Bu konuda hem biz hem de öğrenciler cahiliz. “Şu anda diğer öğrencilerin ve öğretmenlerin de başına gelmesinden endişe ediyoruz.”

ÖĞRETMENLER HİSSETTİ, ANALİZ İSTİYOR

Öğretmen, Ovakent mahallesinin çok kirli olduğunu, yıkılan binaların demirlerinin sökülerek molozların kaldığını, molozların çöplerle dolduğunu söyledi. Ayrıca ciddi bir su kesintisi sorunu yaşandığını ve çocukların duş alamadığını belirtti. Öğretmen, okulda bazen beş gün boyunca su verilmediğini ve çocukların tuvalete girmekte zorluk yaşadıklarını, okulda görev yapan tüm öğretmenlerin geri geri yürüdüklerini belirterek, soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

TÖBSEN: YENİDEN BELİRTTİK AMA ANALİZ YAPILMADI

TÖB-SEN Yönetim Kurulu’ndan Deniz Ezer, Hatay’daki okullarda sabun gibi hijyen malzemelerinin bulunmadığını, derslik ve tuvaletlerin temiz olmadığını ancak bu konuların defalarca dile getirilmesine rağmen herhangi bir adım atılmadığını söyledi.

Suyun olmadığı yerlerde hâlâ çadırların, konteyner kentlerin ve okulların bulunduğunu vurgulayan Ezer, “Sık sık sular kesiliyor. Şebeke suyunun kaynağı da belli değil. Depremzedeler konteyner kentlerde kalabalık ve yakın temas halinde yaşıyor. “Barınma alanlarında güvenli içme suyu, tuvalet ve hijyen olanakları hâlâ tam olarak sağlanamıyor” dedi. Hatay Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine seslenen Deniz Ezer, birçok okulda uyuz ve uyuza benzer bulaşıcı bir hastalığın görüldüğünü belirterek, Ovakent başta olmak üzere hemen hemen tüm okullarda görülen uyuz vakalarına acil müdahale edilmesini istedi.

hayrabolu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu