Ekonomi

Petrol, OPEC piyasasının görünümü öncesinde yatay seyrediyor

Brent ham petrolü, Pazartesi gününü hafif düşüşle kapattıktan sonra varil başına 82 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü, Eylül ayından bu yana en uzun günlük kazanç serisini sınırladıktan sonra 77 dolar civarındaydı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün aylık raporu, kartel ve müttefiklerinin üretimi kısıtlamasıyla küresel dengelere ışık tutacak. Morgan Stanley yakın zamanda OPEC’in üretim kesintilerine beklenenden daha iyi uyum sağlaması gibi faktörleri öne sürerek fiyat hedeflerini yükseltti.

Orta Doğu’da gerilim yüksek olmaya devam ediyor. İsrail, Hamas’a karşı savaşında Gazze Şeridi’nde Refah’a saldırırken, ABD Lideri Joe Biden çatışmalara altı hafta ara verilmesini talep etti. Yemen’deki Tahran destekli Husi isyancılar gemileri taciz etmeye ve Kızıldeniz’deki nakliyeyi aksatmaya devam ediyor.

Bu arada Avrupa Birliği, Rusya’yı Ukrayna’ya karşı savaşında desteklemekle suçlanan üçü Çin merkezli olmak üzere yaklaşık iki düzine şirkete yeni ticaret kısıtlamaları önerdi. Plan, şirketlerin çoğunlukla teknoloji ve elektronikle uğraşması nedeniyle Batılı ulusların Rus ham petrolüne fiyat tavanı uygulamak için daha güçlü bir tavır almasını içeriyor.

Petrol bu yıl varil başına 10$ aralığında işlem görüyor; Orta Doğu’daki çatışma ve OPEC’in arz kesintilerinden kaynaklanan gerilim, küme dışından gelen üretim bolluğu ve bilinmeyen talep görünümüyle dengeleniyor. En büyük ithalatçı olan Çin yaygın deflasyonist baskılarla kuşatılmışken, Goldman Sachs Group tüketime yönelik risklerin altını çizdi.

kestelajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu