Ekonomi

Petrolde haftaya yatay başlangıç

Petrol, OPEC+’ın beklenmedik üretim kesintisinin ardından yatırımcıların arzdaki zorlukları değerlendirmesiyle haftanın açılışında yatay seyretti.

ABD ham petrolü geçen hafta OPEC+ ülkelerinin saldırısının ardından yaklaşık yüzde 7 yükseldikten sonra 81 dolar civarında seyrediyor.

Bloomberg kaynaklarına göre Türkiye, günde 400.000 varil petrol sağlayan boru hattını yeniden açmak için Irak’la bir anlaşma müzakere etmek istiyor.

Rus tarafında, bilgili kaynaklara göre Enerji Bakanlığı, ülkenin petrol üretimini geçen ay günde yaklaşık 700.000 varil azalttığını söyledi. Ancak bu rakamın, ülkenin Mart ayı deniz ihracatı ve yerel rafinerilere tedarik göstergeleriyle tutarsız olduğu belirtiliyor.

Ham petrol, bu yılın en uzun rallisi olan üç hafta boyunca yükseldi. OPEC+’nın sürpriz kararı fiyatların yükseleceği iddialarını yeniden alevlendirirken, yavaşlama endişeleri ve bazı talep göstergeleri zayıflığa işaret ediyor.

Yatırımcılar, bu hafta yayınlanacak olan OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) aylık görünümleri, ABD enflasyon bilgileri ve Fed tutanakları gibi değerli bilgilere erişebilecek.

Saxo Capital Markets, “OPEC kararının kısmen açığa satış yapanları ham petrol piyasasından çıkarmayı amaçladığı göz önüne alındığında, petrol fiyatları piyasa temellerini daha iyi yansıtabilir” dedi.

Mayıs vadeli ABD ham petrolü varil başına 80.66 dolardan işlem görüyor.

Haziran vadeli Brent petrolün varili 85 dolardan işlem görüyor.

haber-eruh.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu