Ekonomi

Rekabet Kurumu’ndan taşınabilir ekosistem şubesine inceleme

Rekabet Kurumu, taşınabilir ekosistemler bölümü hakkında “rekabetçi olmayan davranış” nedeniyle soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklama şöyle;

“Günümüzde internet erişimi denilince ilk akla gelen taşınabilir akıllı cihazlar, çok çeşitli iş, içerik ve hizmetlere hızlı ve kolay erişim sağlayarak insan hayatında temel bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla taşınabilir ekosistemin işleyişi, hangi taşınabilir akıllı cihazların ana unsur olduğu, tüketici refahı üzerinde doğrudan etkileri olabilmektedir.

Bu bilinçle sektöre rekabet hukuku açısından baktığımızda taşınabilir ekosistemi oluşturan işletim sistemleri, uygulamalar, uygulama depoları vb. Görünüşe göre her bileşenin birbirine yakın bağlantısı rekabetçi dalgalanmalar yaratabilir. Büyük bilgi avantajı ve ağ etkileri nedeniyle pazar gücüne sahip olan oyuncuların, taşınabilir ekosistemlerde birçok alt pazarda eş zamanlı olarak faaliyet gösteriyor olması, bölümün endişelerini daha da artırıyor. Söz konusu operasyon, rekabet eden ürün/hizmetler açısından dışlayıcı etkiler yaratacak rekabet, tüketici tercihlerinin kısıtlanması ve yenilik rekabetinin olumsuz etkilenmesi gibi risklere neden olabilir.

Yukarıda verilen çerçevede, taşınabilir ekosistemlerin neden olduğu (olası) rekabetçi ve rekabete aykırı etkilerin anlaşılması ve bunlara dayalı aktif politikaların oluşturulması, dijital ekonomide rekabetçi bir pazar ortamının oluşmasına yönelik değerli bir adım oluşturmaktadır. Taşınabilir Ekosistemler Segment İncelemesi, bu adıma öncülük etmek için başlatıldı.

Taşınabilir Ekosistemler Sektör İncelemesi, maksimum katılımı ve veri derinliğini sağlamak için hizmet sağlayıcıların yanı sıra uygulama geliştiricilerin, hizmetin kullanıcısı olan son tüketicilerin ve cihaz üreticilerinin bilgilerine başvurmayı amaçlamaktadır. Bu veriler ile sektörün rekabet gücü odağında kapsamlı bir resmini ortaya koyan; Aktif ve rekabetçi bir işleyişin sağlanması için rekabet hukuku ve düzenlemesi alanlarında atılması gereken adımların belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu