Ekonomi

Rusya ve Hindistan yaptırımların ortasında ekonomik bağlarını güçlendiriyor

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’ya gerçekleştirdikleri iki günlük ziyaret sırasında nükleer enerji ve gemi yapımı da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde işbirliğini genişletme kararı aldı. Görüşmelerde ayrıca iki ülke arasındaki ticaret arttıkça ortaya çıkan ödeme sorunlarına yönelik çözümler de ele alındı.

Rusya’nın devlet nükleer şirketi Rosatom, Hindistan’da altı nükleer güç ünitesi daha inşa etmek üzere görüşmeler yürütüyor. Bu, Tamil Nadu’daki Kudankulam Nükleer Enerji Projesi’nde yaklaşık yirmi yıl önce başlayan ilk iki ünitenin devam eden geliştirilmesinin ardından geliyor.

Rosatom ayrıca Rus tasarımı küçük nükleer enerji santralleri inşa etmek ve 2030 yılına kadar 150 milyon ton taşıması beklenen Kuzey Denizi Rotası’nın (NSR) transit potansiyelini arttırmak gibi yeni işbirliği fırsatlarının araştırılmasından da bahsetti.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Hindistan’ın Enso Grubu ile gemi inşasında altyapının geliştirilmesi için 20 milyar rubleye (227 milyon dolar) varan yatırımlarda ortaklık yapmak üzere anlaşmalar imzaladı. İlaç ve eğitim sektörlerindeki ek anlaşmalar da teyit edildi.

VTB Bank CEO’su Andrei Kostin, yaptırımlar, rupinin konvertibilitesinin tamamlanmamış olması ve dengesiz ticaret nedeniyle devam eden sorunları kabul ederek, ödeme akışlarının ikili ticarette önemli bir zorluk olduğunu belirtti.

Güçlenen bağların altını çizen bir jestle Başkan Putin, Başbakan Modi’ye Rusya’nın en yüksek onuru olan Aziz Andrew Nişanı’nı verdi. Bu ziyaret ve ardından yapılan anlaşmalar, Batı’nın Ukrayna’daki çatışmayla ilgili yaptırımlarının ortasında Rusya’nın Hindistan ve Çin gibi “dost” ülkelere yönelmeye devam ettiğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

refahiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu