Haber

Seçim Kaç Saat Sürüyor? Oylama Ne Zaman Sona Erecek?

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44,96, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49,40 oy almasıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. Nesil’e bırakıldı. İkinci tipte kalan iki ittifak adayıyla birlikte 28 Mayıs Pazar günü (bugün) sandıklar yeniden kuruldu. İkinci sağlık seçimlerinde oy kullanmak isteyen vatandaşlar, seçimin kaç saat süreceğini araştırmaya başladı. Peki seçim kaç saat sürecek? Seçim ne zaman bitecek? Oylama saat kaçta başlayacak ve bitecek?

14 Mayıs Genel Seçimlerinde tüm Türkiye sandık başındaydı. Milletvekilliği seçimleri tamamlanıp Meclis’e giren milletvekilleri belli olurken, Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. nesle kaldı.

Birinci tıp alanında Sinan Oğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olduğu cumhurbaşkanlığı yarışı ikinci erkeğe kaldı. 28 Mayıs Pazar günü (bugün) gerçekleşen seçimde vatandaşlar, yeniden oy kullanma ve seçilme haklarını kullanmak için sandık başındaki yerlerini aldı.

YSK’nın açıkladığı yasaklar doğrultusunda seçim bitimine kadar seçim bilgilerinin paylaşılması engellendi.

Medya kuruluşları 27 Mayıs’ta başlayan seçim yasağına uygun olarak haber yapmaya devam ediyor. Vatandaşlar ikinci tur seçimler için aşırı heyecanlı. Oy verme işlemi devam ederken, seçimin kaç saat sürdüğü araştırılıyor.

Seçim kaç saat sürüyor, ne zaman bitecek? Oylama ne zaman bitecek?

YSK tarafından açıklanan oy kullanma saatleri kararına göre; 28 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı 2.Cinsiyet seçimlerinde oy verme işlemi saat 08:00’de başlayacak. Okullarda kurulan sandıklarda saat 17:00’ye kadar işlem yapılacak. Oylama saat 17:00’de sona erecektir. Vatandaşlar, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için bu saate kadar sandık başına gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu