Haber

Sudan, Güney Sudan’ı arabulucu olarak görüyor

Sudan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali es-Sadik, ülkedeki krizin çözümünde arabulucu olarak en uygun ülkenin Güney Sudan olduğuna inandıklarını belirtti.

Sudan Egemenlik Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu Başkanı General Abdulfettah el-Burhan, Güney Sudan Devlet Lideri Salva Kiir Mayardit ile görüştü.

Güney Sudan’ın başkenti Juba’da gerçekleştirilen toplantıda Burhan’a, Dışişleri Bakan Vekili Sadık ve İstihbarat Teşkilatı Başkanı Ahmed İbrahim Mufaddal eşlik etti.

Sadık, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Burhan ile Mayardit arasındaki görüşmede, başta Güney Sudan olmak üzere bölge ülkelerinin Sudan’daki krize çözüm bulma çabalarının ele alındığını söyledi.

Sadiq, başkanların ayrıca Abdulaziz el-Hilu liderliğindeki Kuzey Sudan Halk Kurtuluş Hareketi’nin (SPLM-N) Sudan hükümetine ve halkına yönelik tekrarlanan saldırılarını da tartıştığını kaydetti.

Sadık, “Ortak kaderimiz, ebedi ve tarihi ilişkilerimiz ışığında Sudan’daki krize çözüm bulmak için Güney Sudan’ın arabuluculuk yapılabilecek en uygun ülke olduğuna inanıyoruz.” dedi. söz konusu.

Güney Sudan Dışişleri Bakanı Deng Dau, Hartum ile Juba arasındaki bu ziyaretin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ziyaret, Güney Sudan liderliğinin Sudan’daki durumla ilgili gelişmeler ve Sudan krizine olası çözümler hakkında bilgi vermesi açısından değerli bir fırsat. İki ülkenin ortasında uzun bir ortak sınır var. Bu amaçları korumak ve Bunları iki ülke halklarına fayda sağlayan kapılar haline getirmek, uyum ve işbirliğini gerektiriyor.”

Sudan’daki çatışmalar

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Başkent Hartum ve ülkenin batısındaki bazı kentlerde devam eden çatışmalar nedeniyle 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 4,3 milyondan fazla kişi ise yerinden edildi.

Güney Sudan, 2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını kazandı.

haber-sehzadeler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu