Haber

Sular durmuyor! Microsoft, Sony’yi yalancılıkla suçluyor

Microsoft ,’in Activision Blizzard’ı satın alma girişimi, oyun bölümünde oldukça heyecan yarattı. Bu yankının en değerli etkisi ise oyun şirketlerinden Sony tarafında oldu. Bugün ortaya çıkan bir haberle Microsoft ve Sony arasındaki rekabet iyice kızıştı. Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alması onaylanırsa şirketi AB düzenleyicisine yalan söylemekle suçladı.

Microsoft, Sony’yi övünmekle suçluyor

Microsoft’un Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alacağı haberi ilk çıktığı andan itibaren dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak hem oyun branşında hem de oyunseverler tarafından tartışılmaya devam etti. En büyük etki ise Sony tarafında görülüyor. İki şirket arasındaki rekabeti her geçen gün artırmaya devam eden bu olayda yeni bir tartışma ortaya çıktı.

Microsoft, Sony’yi Activision Blizzard’ı satın almasının onayıyla Call of Duty’yi PlayStation’da tutması konusunda AB düzenleyicisine yalan söylemekle suçladı. İddiaya göre Sony CEO’su Jim Ryan, Avrupa Rekabet Komitesi’ne rakiplerinin niyetleriyle ilgili endişelerini dile getirmesini söyledi. Üye Margrethe Vestager ile bir gösteriye geldi.

Microsoft başka bir platformda fişi çekiyor

Bu görüşmenin ardından Microsoft’un iletişim sorumlusu Frank X. Shaw ortaya çarpıcı iddialarla çıktı. Yetkiliye göre Sony, AB düzenleyicilerine şirketin Call of Duty için hisse senedi sunmaya istekli olmadığını belirtti. Ayrıca Shaw bu durum için şu ifadeleri kullandı: “Hiçbir şey gerçeklerden bu kadar uzak olamaz.”

Shaw, Twitter üzerinden konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Sony’ye zaman, içerik, özellikler, kalite, oynanış ve oyunun diğer tüm yönlerinde eşitlik sağlayan 10 yıllık bir anlaşma teklif ettik.” sözlerine yer verdi. Ayrıca Microsoft’un teklifini sözleşme, anlaşma veya düzenleyici yoluyla uygulamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Sony’nin Brüksel’deki insanlara, Activision’ı satın almamız halinde Microsoft’un onlara Call of Duty için eşitlik teklif etmek istemediğini iddia ederek brifing verdiğini duydum.

Hiçbir şey gerçeklerden daha fazla olamaz.

1/4

– Frank X. Shaw (@fxshaw) 28 Ocak 2023

Baş iletişim sorumlusu Shaw, Microsoft’un niyetini de açıkladı. “Sony, konsol pazarının lideri ve PlayStation oyuncularını Call of Duty ekosisteminin dışında tutmamız bizim için mantıksız olur. Amacımız, Minecraft’ta yaptığımız gibi, Call of Duty’yi ve diğer oyunları dünya çapında daha fazla insan için erişilebilir kılmaktır. .”

Peki Microsoft ve Sony rekabeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu