Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı Kosova’da kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Lideri Fikrim Damka’nın yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Türk milletvekilleri katıldı. Ülkedeki yetkililer. Toplantıya kurum temsilcileri ve Kosova Türklerini temsilen çok sayıda davetli katıldı.

İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükelçi Angılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne ilişkin mesajını okudu.

Kosova’daki Türk toplumunun ülkenin imarına ve kalkınmasına katkıda bulunmasından memnuniyet duyduğunu belirten Angılı, “Modern Türkiye Cumhuriyeti basit fikirlere dayanır. Mustafa Kemal Atatürk bu düşüncesini şöyle açıkladı: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet. Bu sözler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin duvarında yazılıdır. Her millet kendi kaderini belirler.” Karar verme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Angılı, Kosova’nın Balkanlar’ın en demokratik ve çok etnikli toplumlarından birine sahip olduğuna da dikkat çekti.

Başbakan Kurti, Türkiye’nin 100 yıllık yolculuğunun, liderliğinde Türk demokrasisinin temellerinin atıldığı Atatürk’ün vizyonu olduğunu da belirtti.

İki devletin birçok alanda yakın işbirliğinde Kosova’daki Türk toplumu ile Türkiye’deki Arnavut toplumunun önemli rol oynadığını vurgulayan Kurti, şöyle konuştu: “Sırbistan’dan gelen tehditlerle ülkemizin güvenliğinin tehlikeye girdiği bir dönemde, ülkemizin güvenliği de önemli. Türkiye ile savunma alanında iş birliği daha da önem kazandı.Özellikle Kosova ordusuna “Bayraktar insansız hava aracını sağladığı için Türkiye’ye müteşekkiriz” dedi.

Tören, katılımcılara ikramların sunulmasıyla sona erdi.

ineboluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu