Ekonomi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan iklim değişikliğiyle mücadele için 110 milyon euro

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ile Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında toplam bedeli 110 milyon Euro olan İklim Finansmanı Kredi ve Hibe Anlaşmaları imzalandı.

 

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kullandıracağı 100 milyon Euro’luk kredi; İklim değişikliği çabalarının bir parçası olarak, yenilenebilir enerji, güç depolama çözümleri, güç verimliliği ve e-mobilite yatırımlarını finanse edecek.

Yatırımcılar, İklim Finansman Kredisi’ne ek olarak Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na da 10 milyon Euro’luk hibe bazında başvuru yapabilecek.

Yenilenebilir enerji, enerji depolama, enerji verimliliği ve e-mobilite alanlarındaki projeleri finanse edecek olan kredi anlaşması ile ülkemizde sera gazı emisyonlarının azaltılması ve sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi amaçlanıyor.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, başta yenilenebilir enerji olmak üzere iklim değişikliği ile ilgili çabaların Türkiye’nin kalkınmasındaki değerine dikkat çekerek, “Paris İklim Anlaşması kapsamında net karbon sıfır hedefinin sorumluluğunu üstleniyoruz. ülkemizin de imzacısı olduğu. Yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 4.000 MW’lık konsey gücü ile 300’e yakın enerji projesini finanse ettik. Portföyümüzün yaklaşık yarısı yenilenebilir enerjiden, yüzde 79’u ise sürdürülebilirlik temalı kredilerden oluşuyor. 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 15’ine hem finansal hem de iş süreçlerimizde doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunuyoruz. KfW tarafından Bankamıza sağlanan 100 milyon Euro’luk İklim Finansman Kredisi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı kredisi ile Alman Hükümeti’nin sağladığı ek 10 milyon Euro’luk hibeyi bir araya getirerek ülkemizin yeşil geleceğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. yatırımcılara. Bugüne kadar olduğu gibi ülkemizin kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

havran-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu