Haber

Wagner grubunun lideri Prigojin, Rostov’dan böyle ayrıldı

23 Haziran gecesi Putin’e isyan bayrağı açan Wagner Grubu lideri Prigojin, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile görüşmesinin ardından Rusya topraklarında ilerlemeyi durdurdu ve “Kan dökülmesini önlemek için üslerimize dönüyoruz” dedi. Bu açıklamanın ardından Prigojin, askeri tesisleri ele geçirdiği Rostov şehrinden ayrılırken fotoğraflandı. Manzaralarda insanların Prigojin ile el sallayıp tokalaştığı görüldü.

WAGNER’İN GÜVENLİĞİ GARANTİLİDİR

Lukashenko’nun basın servisine göre, bir gün süreceği söylenen müzakerelerde duruma kabul edilebilir bir çözüm taslağı üzerinde anlaşmaya varıldı. Taslak ayrıca Wagner kuvvetlerinin güvenliği için garantiler içeriyor. Bu taslak, tansiyonun düşürülmesi adına atılabilecek diğer adımları da içeriyor.

PRIGOJIN: KONVOYLARIMIZ üslerimize DÖNÜYOR

Kararın ardından açıklama yapan Prigojin, “Wagner askeri bölüğünü tasfiye etmek istediler. Biz de 23 Haziran’da Adalet Yürüyüşü’ne çıktık. Moskova’ya 200 kilometre 24 saatte yaklaştık. Bu süre zarfında savaşçılarımız gelmedi. hatta kanayarak “Biz buradayız. Rus kanının dökülmesinden sorumlu değiliz. Birliklerimiz planlandığı gibi ilerleyişini durduruyor ve üslerine geri gönderiyor.” dedi.

haber-ercis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu