Ekonomi

Yeni Zelanda Merkez Bankası gelecekteki faiz indirimlerinin ipuçlarını veriyor

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomistlerin tahminlerine paralel olarak resmi nakit oranını %5,5’te tutmaya karar verdiğini duyurdu. Ancak merkez bankası, enflasyonun beklendiği gibi düşmesi halinde gelecekte para politikasını gevşetmeyi düşünebileceğinin sinyalini verdi.

Önceki duruşundan farklı olarak RBNZ’nin açıklaması daha güvercin bir yaklaşıma işaret ederek, para politikasının enflasyonu yönetmek için kısıtlayıcı kalması gerekirken, enflasyon baskılarının hafiflemesine yanıt olarak kısıtlama seviyesinin zaman içinde azaltılabileceğini belirtti.

Bu, merkez bankasının politikanın daha uzun süre kısıtlayıcı kalacağını öne sürdüğü ve enflasyonist baskıların devam etmesi halinde faiz artırımını göz ardı etmediği Mayıs toplantısına göre önemli bir değişiklik.

Açıklamanın ardından Yeni Zelanda doları %0,74 düşüşle 0,6085 dolara geriledi ve Avustralya doları karşısında son 16 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Ayrıca, iki yıllık swap faizleri 11 baz puan düşerek son altı ayın en düşük seviyesi olan %4,6850’ye geriledi; bu da piyasanın Ekim ayı gibi erken bir tarihte faizlerde 25 baz puanlık bir indirimi fiyatladığını gösteriyor.

Merkez Bankası ayrıca enflasyona ilişkin söylemini de değiştirerek, para politikasının tüketici fiyat enflasyonunu “önemli ölçüde” düşürdüğüne inandığını belirtti. RBNZ, manşet enflasyonun bu yılın ikinci yarısında hedef aralık olan %1 ila %3’e döneceğini ve ilk çeyrekte bildirilen %4’ten düşeceğini tahmin ediyor.

Bazı yurt içi fiyat baskıları güçlü kalmaya devam ederken, RBNZ kapasite baskıları ve işletmelerin fiyatlandırma niyetlerindeki azalmayla eş zamanlı olarak enflasyonun sürekliliğinin azalmasının beklendiğine dair işaretlere dikkat çekti.

RBNZ, Ekim 2021’den bu yana faiz oranlarını 525 baz puan artırarak, 1999’da resmi nakit oranının uygulanmaya başlamasından bu yana en agresif sıkılaştırmaya işaret ederek, pandemi dönemindeki teşvik önlemlerini tersine çevirmenin ön saflarında yer aldı.

Bu faiz artışları Yeni Zelanda ekonomisini önemli ölçüde yavaşlattı, ancak son veriler ülkenin 2024’ün ilk çeyreğinde %0,2’lik bir büyüme kaydederek teknik bir durgunluktan çıktığını gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu