Teknoloji

14 Yaşındaki Fenomen’e veda: Yabancılarla rastgele sohbet etme imkanı sunan Omegle kapatıldı

Popüler anonim sohbet platformu Omegle, 14 yıllık hizmetin ardından kapandığını duyurdu. Platform, kullanıcıları rastgele eşleştirerek anonim sohbetler yapmalarına olanak sağladı. Kurucu Leif K-Brooks, platformun kapanmasının nedeni olarak mali zorluklar ve zihinsel baskılara dikkat çekti. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

2009 yılında kullanıma sunulan ve kısa sürede popüler hale gelen Omegle, internet üzerinden yabancılarla anonim sohbet imkanı sunan bir platform olarak dikkat çekti.

Ancak zamanla Omegle, çevrimiçi tacize ve uygunsuz içeriklerin yayılmasına izin verdiği gerekçesiyle eleştirilerin odağı haline geldi.

Platformun kurucusu Leif K-Brooks bu eleştirileri dile getirerek Omegle’ın kötüye kullanımını engellemede yaşadığı zorlukları kabul etti.

Bahsedilen zorluklara rağmen hizmetin bu tür istenmeyen kullanımları engellemede yetersiz olduğunu belirtti.

Ancak K-Brooks, platformun insanlar arasında kültürel değişimi teşvik etmesi, tavsiye ve destek sunarak yalnızlık duygusunu azaltması gibi olumlu yönlerini de vurguladı.

İnternetin geleceğine dair endişelerini dile getiren K-Brooks, Omegle’ın yaşadığı sorunları örnek göstererek, mevcut durumun devam etmesi halinde internetin pasif tüketim odaklı bir medya haline gelebileceği uyarısında bulundu.

Bu eğilime karşı mücadele eden ve çevrimiçi haklar için çabalayanların desteklenmesi gerektiğini belirterek, bu alanda faaliyet gösteren Electronic Frontier Foundation’a yapılabilecek bağışların önemine dikkat çekti.

K-Brooks, Omegle’ı olumlu amaçlarla kullananlara ve sitenin başarısına katkıda bulunanlara teşekkür ederek, çabayı sürdürememekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

haber-hamur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu