Ekonomi

Brüksel’deki çiftçiler, hükümetin tarım politikalarını traktörleriyle protesto ediyor

Belçikalı çiftçiler, hükümetin tarım politikalarını protesto etmek için yaklaşık 2500 traktörle Brüksel’e girdi.

Flaman Bölgesi’ndeki çiftçi örgütlerinin daveti üzerine, birçok çiftçi yerel yönetimin tarım politikalarına karşı Brüksel’de gösteri yaptı.

Traktörlerini Flaman Bölgesi’nden Brüksel’e ana yollarda süren çiftçiler, şehirdeki trafik akışını kesintiye uğrattı.

Yaklaşık 2 bin 500 traktörle gelen protestocular, Brüksel’in merkezindeki Arts Loi Caddesi’nde toplandı. Traktörlerini caddeye park ederek trafiği kesen çiftçiler sloganlar attı.

Protestocular, Flanders hükümetinin tarımda nitrojen emisyonlarını 2025’e kadar sınırlama planına karşı çıkan “Çiftçi yok, gıda yok, gelecek yok” yazılı pankartlar astı.

Çiftçiler, hükümetin azot miktarını azaltma planının yürürlüğe girmesi halinde tarım ve hayvancılık yapamayacaklarını ve ekonomik krize gireceklerini savundu.

Polis, vatandaşlara özel araçlarıyla kente gelmemeleri, metro, tren gibi çeşitli toplu taşıma seçeneklerini kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

AB Konseyi, AB’nin Ortak Tarım Politikası (CAP) kapsamında bölgedeki çiftçilere sağlanacak fonları serbest bırakmıyor, çünkü Flanders nitrojen azaltma önlemlerini yeterli bulmuyor.

Flaman hükümeti bu üsleri elde etmek için bir nitrojen planı hazırladı. AB, hükümet içindeki siyasi partiler arasında müzakereleri devam eden planı onaylarsa, Flaman çiftçiler 550 milyon avro doğrudan takviye ve 1,6 milyar avro sübvansiyon alacak.

Ancak, nitrojen emisyonlarını azaltmak için Flaman Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde büyük değişiklikler gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu