Haber

İsveç’ten ‘NATO’ açıklaması: Seçimden sonra sürecin başlayacağını umuyoruz

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, İsveç’in Temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesine kadar birliğe üye olmayı umduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından İsveç ve Finlandiya resmen NATO üyeliği için başvurdu. Türkiye, Mart ayında Finlandiya’nın NATO üyeliği için parlamento onay sürecini başlatma kararı aldığını duyurmuştu. Ancak İsveç’in üyelik başvurusu henüz Türkiye ve Macaristan tarafından onaylanmamıştır. Bu bağlamda bir açıklama yapan Billstrom, “B planı falan olmayacak. B planı, A planı yani tam NATO üyeliği ve Vilnius’a gitmek için hükümetle birlikte çalışacağız” dedi.

‘ONAY SÜRECİNİN HER ŞEY MÜKEMMEL OLDUĞUNDA BAŞLAYACAĞINI UMUYORUZ’

İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom, “seçimden sonra her şeyin yerine oturmasını, Türk parlamentosunun onay sürecini başlatmasını” umduğunu söyledi. Tobias Billstrom, “Türkiye’nin onay sürecini başlatmasının zamanı geldi.” dedi.

İsveç ve Finlandiya, Haziran 2022’de İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO zirvesi öncesinde Türkiye’nin güvenlik kaygılarına ilişkin üçlü muhtıra imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Ankara’da düzenlediği basın toplantısında Finlandiya’ya onay verdiğini açıklayarak, “Finlandiya’nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi adımlar attığını gördük” dedi ve İsveç’i “teröristlere kucak açmakla” suçladı. Erdoğan burada yaptığı açıklamada ‘120 civarındaki teröristin listesinin İsveç’e verildiğini’ söyleyerek bu şahısların Türkiye’ye teslim edilmesini istediklerini ancak bu gerçekleşmedi.

MACARİSTAN HENÜZ ONAYLAMADI

İsveç’in başvurusuna bir başka itiraz da Macaristan’dan geldi. Budapeşte yönetiminin gerekçesi, İsveç’in Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki siciline yönelik eleştirilerinden şikayetçi olmasıydı. İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom da Macaristan’ın İsveç’in başvurusunu neden kabul etmediğinin net olmadığını söyledi. Billstrom, “Macaristan koşulsuz takviye kuvvetlerini geçen yıl Madrid’de İsveç’e sundu. Onay başlatmaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu