Haber

Milli Savunma Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde geniş çaplı operasyonların devam ettiği, bölgedeki her mağaraya girileceği ve o bölge terörden tamamen temizlenene kadar faaliyetlerin sürdürüleceği Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Kamu Tahvilleri Müsteşarı Albay Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, devletin bekası, bakanlığın tüm birim ve kurumlarının savunma ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almak ve sağlık ve güvenlik için gerekli tüm tedbirleri almakla görevlendirdi. Cumhuriyetin 100. yılında daha büyük, daha güçlü bir Türkiye. Verilen tüm misyonları azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam ettiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu kapsamda terörle mücadelede büyük başarılar elde ettiğini, sınır güvenliğinin yanı sıra mavi ve gök vatanda hak ve menfaatlerini koruduklarını belirten Aktürk, kardeşliğin haklı davasını da pekiştirdiğini söyledi. , dost ve müttefik ülkelerle, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkıda bulunmaya devam etmektedir. o yaptı.

Milli birlik ve beraberliğin, terör örgütleri PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere bekaya yönelik her türlü tehdit ve tehlikenin, yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen operasyonların kesintisiz devam ettiğini kaydeden Aktürk, aşağıdaki bilgiler:

Kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzeyi ve Suriye’de olmak üzere 53 terörist etkisiz hale getirildi. 24 Temmuz 2015. Irak’ın kuzeyinde sürdürülen Pençe-Kilit Harekatı’nda şu ana kadar 586 terörist etkisiz hale getirildi, toplam 1316 farklı çapta silah ve 600 bine yakın mühimmat ele geçirildi, 2.150 mayın/EYP tespit edildi ve yıkılmış olup 614 adet mağara/barınak kullanılamaz hale getirilmiştir.”

Aktürk, dün Bölücü terör örgütü mensuplarının Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde açtığı taciz ateşi sonucu şehit olan 5 askere başsağlığı, ailelerine, TSK’ya ve Türk milletine başsağlığı diledi. .

Mehmetçiğin her türlü hava ve arazi koşullarında büyük bir kahramanlık ve özveriyle yürüttüğü operasyonlarla teröristlerin kendilerini bekleyen sondan kaçamayacaklarını belirten Aktürk, TSK’nın kendi kanını bırakmayacağını söyledi. bugüne kadar olduğu gibi sahada şehitler vereceğini ve tek bir terörist kalmayana kadar teröre karşı mücadelesini aynı kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti. stresli.

“Sınırlarımızı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 284 kişi yakalandı”

Sınırlar ve asayiş için alınan tedbirlere değinen Aktürk, “Geçen hafta 284 kişi sınırlarımızı yasa dışı yollardan geçmeye çalışırken yakalandı. Bu kişilerden 9’u terörist. 2 bin 991 kişi geçişe engel oldu. 2023 yılında 4 kişi kaçak yollardan sınırlarımızı geçmeye çalıştı. 1.752 kişi yakalandı. Bu kişilerden 236’sı FETÖ’cü, 356’sı terörist. 134.935 kişi sınırdan geçemeden engellendi.” terimleri kullandı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonlarda 172 kilogram uyuşturucu madde ve 860 hap ele geçirildiği bilgisini veren Aktürk, yılbaşından bu yana yürütülen operasyonlarda 4 bin 803 kilogram uyuşturucu madde ve 1911 hap ele geçirildiğini bildirdi.

Aktürk, Suriye’de bir an önce istikrarın sağlanması, Suriyelilerin güvenli ortama döndürülmesi ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini, diğer yandan operasyon bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sağlanması ve terör saldırıları için gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydetti. usulüne uygun olarak cevaplanmıştır.

Terör örgütü tarafından yıl başından bu yana 3’ü geçen hafta olmak üzere 86 taciz ve saldırı gerçekleştirildiğini belirten Aktürk, acil müdahale ile 45’i geçen hafta içinde olmak üzere 744 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi. komandoların müdahalesi

“Tahıl Girişiminin devam etmesini umuyoruz”

Bölge ve dünya güvenliği açısından önemli bir tehdit oluşturan Rusya Federasyonu ve Ukrayna’nın ortasındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Aktürk, devamına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM), Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileriyle temasların devam ettiğini söyledi. Rusya Federasyonu tarafından durdurulan “Tahıl İnisiyatifi”nin görüşmeleri Dışişleri Bakanlığı ile gerçekleştirildi. koordineli bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Aktürk şöyle devam etti:

“Küresel gıda fiyatlarının istikrar kazanmasına büyük katkı sağlayan ve tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin devam etmesini diliyoruz. Ayrıca Karadeniz’e en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerden biri olarak. Başından beri kıyıdaş ülkelerin barış, diyalog, barış ve refah içinde yaşamasından yanayız.Mevcut güvenlik dengesinin ‘Bölgesel Mülkiyet İlkesi’ çerçevesinde korunması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar olduğu gibi bölgede barışın ve insani yardımın sağlanmasında da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege ve Akdeniz’de ülkenin ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumaya devam ettiğini belirten Aktürk, “Ülkemiz uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemlerle karşılıklı saygı çerçevesinde hareket etmektedir. , düzgün komşuluk bağları ve ittifak ruhu ve bunun için büyük çaba sarf ediyoruz. deniz olmak için.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin aktif üyesi olduğu NATO’ya ve Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine önemli katkılar sağlamaya devam ettiğini ifade eden Aktürk, katıldığı günden bu yana üstlendiği tüm görev ve görevleri başarıyla yerine getirdiğini söyledi. İttifak.

Aktürk, garanti tedbirleri kapsamında Havadan İkaz Kontrol (HIK) uçağının 8 Ağustos’ta Romanya havalimanında görevini icra ettiğini, İtalyan Donanması gemisi Francesco Mimbelli’nin ise 3-6 Ağustos’ta İstanbul’a liman ziyareti yaptığını söyledi.

Özellikle son dönemde bölgede ve dünyada çok boyutlu gelişmelerin yaşandığına, artan risk ve tehditler nedeniyle güvenlik ortamının hızla ve sürekli değiştiğine işaret eden Aktürk, böylesine hassas bir ortamda milli güvenliğin ayrılmaz bir parçası olan yerli ve milli savunma sanayisi artıyor. gün geçtikçe arttığını söyledi.

TSK’nın kara, deniz, hava ve siber harekat alanlarındaki etkinliğinin ve caydırıcılığının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve teşvikiyle, milliyeti ve vatanı olan savunma sanayii çalışmalarının da katkısıyla her geçen gün arttığına işaret eden Prof. Millilik oranının yüzde 80’e ulaştığını söyleyen Aktürk, “En son teknolojiye sahip silah sistemleri ve eğitim ve tatbikatlar sayesinde yetişen yüksek nitelikli personeli ile donanmanın nitelik ve nicelik olarak her geçen gün daha da güçlendiğini kaydetti. çağın kurallarına ve savaşın değişen doğasına uygundur.

Aktürk, TSK bünyesindeki Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) başta olmak üzere Aselsan, TAI ve Roketsan’ın dünyanın en iyi savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı “Defence News Top 100” listesinde yer almasından dolayı tebrik etti. diyerek çalışmalarında başarılar diledi.

Deprem sonrası hayatın normalleşmesi de dahil olmak üzere orman yangınları ve diğer afetlerle mücadele çalışmalarının ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir uyum içinde yürütüldüğünü belirten Aktürk, yangın söndürme çalışmalarının temelinin “Rezerv” ile sağlandığını vurguladı. TSK’nın yarattığı “Güç” kesintisiz devam ediyor.

Aktürk, bu kapsamda TSK uçak ve helikopterlerinin farklı bölgelerde çıkan 17 orman yangınının söndürülmesine katkı sağladığını, helikopter ve uçaklarla bugüne kadar 877 sorti yapıldığını ve anlık talepler doğrultusunda görevlendirmelere devam edildiğini bildirdi.

Aktürk, ödemesi gereken yabancı ülke parasını ödemediği veya rastgele bir takvim yılında toplam 184 gün ve üzerinde yurt içinde bulunduğu için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanların, Sayılı Askerlik Kanunu bildirildi.

Pençe Kilit Harekatı bölgesi terörden tamamen temizlenene kadar bu faaliyetler devam edecek” dedi.

Irak’ın kuzeyindeki Claw-Lock Harekatı bölgesinde 5 askerin şehit olduğu terör saldırısına ilişkin bilgileri paylaşan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Nisan 2022’de harekatın başladığı Zap bölgesinin çok zorlu coğrafi şartlara sahip olduğuna dikkat çekti. koşullar.

Terör örgütünün bu bölgeyi imar ve tahkimat yaptığına işaret eden kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu bölgeyi temizlemek için çok yol kat ettiğini belirtti.

Mehmetçilerin o bölgedeki teröristlerin bütün yuvalarına girerek çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden kaynaklar, “Operasyonlar devam ediyor. Arama-tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü tarafından taciz ve saldırılar gerçekleştirilebiliyor. Gerekli müdahale yapılıyor. derhal verilir.Bölgede geniş çaplı operasyonlar devam ediyor.Her mağaraya girilecek ve o bölge terörden tamamen temizlenene kadar bu faaliyetler devam edecek” bilgisini paylaştı.

Bakanlık kaynakları, askeri hastanelerle ilgili çalışmaların sürdüğünün sorulması üzerine, “Askeri sağlık hizmetlerinin en iyi performans göstermesi için sistemin nasıl oluşturulacağı konusunda Sağlık Bakanlığı ile çalışmalar sürüyor.” söz konusu.

ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan yasa tasarısına göre, ABD’nin Ege Adaları’nda yeni üsler kuracağına ilişkin bilgi alan bakanlık kaynakları, “Savunma ve güvenlik açısından ülkemizdeki tüm gelişmeleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Bu konuda kesinleşmiş bir açıklama var.Bir karar yok ama gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Tahıl Girişimi’nin devamına ilişkin bir gelişme olup olmadığı sorusuna ise kaynaklar, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili tüm bakanlık ve kurumlar tahıl koridoru ile ilgili çalışmalarını koordineli bir şekilde sürdürüyor. Her kurum muhataplarıyla toplantılar yapıyor. ve temaslar kurulur.” o cevapladı.

Bakanlık kaynakları, Yunanistan’ın diyaloğa ilişkin yaptığı son açıklamalara ilişkin olarak İnanç Arttırıcı Tedbirler Toplantılarına dikkat çekerek, “Her iki taraf da Yunanistan ile son dönemde oluşan olumlu havayı sürdürmek için çaba sarf ediyor. Güven Arttırıcı Tedbirler Toplantıları. Yunanlılar ile bu görüşmeler için teknik düzeyde bir takvim oluşturacağız ve temaslarımızı sürdüreceğiz.” terimleri kullandı.

Kaynaklar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in bireysel sosyal medya hesabının bulunmadığını belirterek, “Yaşar Güler” isimli tüm hesapların geçersiz olduğu bilgisini paylaştı.

ivrindihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu