Haber

Putin’in gizli planı deşifre oldu: 2030’a kadar Beyaz Rusya’yı ilhak edip Rusya Federasyonu’na katılmayı hedefliyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, dün başkent Moskova’da milletvekilleri ve askerlere hitaben bir konuşma yaptı. Putin, Ukrayna’yı işgal girişimine atıfta bulunarak, “Donbass sorununu çözmek için her yolu denedik ama Batı başka bir senaryoya hazırdı” dedi. Putin, Ukrayna’nın savaştan önce Batı ile silah anlaşmaları için temas kurduğunu iddia ederek, şunları söyledi: RusyaÇıkarlarını ve pozisyonunu savunmaya devam edeceğini söyledi.

“SAVAŞ ALANINDA RUSYA’YI YENMEK İMKANSIZ”

Putin, “ABD tek taraflı olarak anlaşmalardan çekildi. Savaşı onlar başlattı ve biz zorla durdurmak zorunda kaldık” dedi. Putin, “Ukrayna’daki ilerlemeden Batılı seçkinler sorumlu” dedi. Rusya Yenmek imkansız. Ukrayna ne kadar uzun menzilli füze sistemleri alırsa tehdidi o kadar ileriye taşıyacağız.” Putin, Rusya ile imzalanan kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerinin feshedilmesini içeren New START anlaşmasını ABD’nin ortasında askıya aldıklarını açıkladı.

ATEŞLİ SARMAT

Amerikan CNN International, ABD lideri Biden’ın Kiev’i ziyaret ettiği sırada Rusya’nın füze düğmesine bastığını ancak başarısız bir test gerçekleştirdiğini duyurdu. Putin’in beş yıl önce duyurduğu Sarmat adlı kıtalararası balistik füze, Joe Biden’ın Kiev’de bulunduğu sırada ateşlendi. CNN’e bilgi veren kaynaklar, Moskova’nın başarısız füze testi hakkında Washington’u önceden bilgilendirdiğini söyledi. ABD, Batılı ülkelerin ‘Şeytan’ dediği 18 bin kilometre menzilli Sarmat’ın denenmesini tırmanma olarak görmedi. CNN, Putin’in ulusa hitaben yaptığı konuşmada başarısız füze denemesinden bahsetmediğini de sözlerine ekledi. Kısa süre içinde Rus ordusunun envanterine girmesi beklenen Sarmat füzesi, nükleer başlık taşıyabiliyor ve Kuzey ve Güney kutuplarını geçerek hedefe ulaşabiliyor.

BEYAZ RUSYA PLANI

Öte yandan, Rusya’nın Belarus için plan yaptığı iddia ediliyor. Sızan başkanlık belgeleri Moskova’nın 2030’a kadar vaatlerini gösteriyor Belarus Rusya’yı ilhak ederek Rusya Federasyonu’na dahil etmeyi planladığı iddia edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2018 yılında kurduğu bir hükümet birimi olan Rusya Devlet Başkanlığı Sınır Ötesi İşbirliği Başkanlığı tarafından hazırlanan belgeler “Yahoo! News” ve Alman gazetesi “Sueddeutsche Zeitung” tarafından ele geçirilirken, gizli belgenin adı ortaya çıktı. “Rusya Federasyonu” olarak adlandırılır. BelarusBelgelerde “Stratejik Hedefleri” olduğu belirtilmiş, BelarusRusya’yı ilhak etmek ve “tarihi Rusya’nın bir parçasını restore etmek” için üç olası kısa, orta ve uzun vadeli yaklaşımı özetledi.

LUKASENKO’DAN 150 BİN KİŞİLİK ORDU KURMA TALİMATLARI

orta vadeli plan, BelarusRusya’nın 2025 gibi erken bir tarihte resmen Rusya’nın bir parçası olacağı öngörülürken, uzun vadeli plan 2023’e kadar 7 yıllık bir zaman çizelgesi veriyor. Öte yandan Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun kara ordusu kurulması talimatını verdiği öğrenildi. 100 ila 150 bin gönüllü ortasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu